Obsesif kompulsif bozukluk tanılı hastalarda oküler inflamasyon bulgularının ve serum lipokalin-2 düzeyinin kontrol grubu ile karşılaştırılması
Comparison of ocular inflammation findings and serum lipocalin-2 levels in patients with obsessive-compulsive disorder and a control group
- Tez No: 879486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM EKMEKCİ ERTEK, DOÇ. DR. MEHMET CÜNEYT ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), tekrarlayıcı obsesyonlar ve/veya kompulsiyonlarla karakterize edilen, günlük yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen kronik bir psikiyatrik rahatsızlıktır. Son dönemde, OKB'nin anlaşılmasında nöroinflamasyonun potansiyel katkısı üzerinde durulmaktadır. Bu çalışma, ilaç kullanımı olmayan OKB hastalarıyla sağlıklı kontrol grubu arasında LCN2, KVI ve kornea değişikliklerini inceleyerek, OKB'nin inflamatuar ve immünolojik yönlerini aydınlatmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu potansiyel inflamatuar parametreler ile hastalığın şiddeti ve süresi arasındaki ilişkiler ve LCN2 ile diğer parametreler arasındaki bağlantılar incelenmiştir. Method: Çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri polikiniğine başvuran ve DSM-5 tanı kriterlerine göre OKB tanısı konan psikiyatrik ilaç kullanımı olmayan 29 hasta ve bu hastalar ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 28 sağlıklı kontrol dahil edildi. Tüm katılımcılarla öncelikle DSM-5 temelli psikiyatrik değerlendirme yapıldı, katılımcılara YBOKÖ, HAD ve göz kuruluğu değerlendirmesi açısından OYHİ ölçek değerlendirmesi yapıldı. Katılımcıların serum LCN2 düzeyinin belirlenebilmesi amacıyla kan örnekleri alındı. Gazi Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniğinde ayrıntılı oftalmolojik muayene yapıldıktan sonra gözyaşı kırma zamanı testi yapılarak göz kuruluğu olan hastalar çalışmadan çıkarıldı. Çalışmaya dahil edilen katılımcıların EDI-OKT ölçümü ve KKM ile SBNP, kornea sinir lifi analizi, hücre yoğunluğu, hücrelerin kapladığı toplam alan ölçümleri yapıldı. Bulgular: OKB grubu(n=29) ve sağlıklı kontrol grubunun (n=28) yaş, cinsiyet, sigara kullanımı ve vücut kitle indeksi değerleri birbiriyle karşılaştırıldığında gruplar arasında fark olmadığı gösterilmiştir. (hepsi için p>0,05) Gruplar arasında LCN2 değeri açısından anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir (U=299,5, p=, 089).Koroid kalınlığı ve KVI açısından karşılaştırıldığında, gruplar arasında koroid kalınlığı açısından ise anlamlı bir fark olmadığı, KVI (U=246,5, p,.05) değeri açısından anlamlı bir fark olduğu ve hastalık şiddeti ile korelasyon gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Obsessive-Compulsive Disorder (OCD) is a chronic psychiatric disorder characterized by recurring obsessions and/or compulsions that significantly impact daily life. Recent emphasis on the potential contribution of neuroinflammation has broadened the understanding of OCD. This study aims to elucidate the inflammatory and immunological aspects of OCD by examining Lipocalin-2 (LCN2), choroidal vascularity index (CVI), and corneal changes in drug-naive OCD patients compared to a healthy control group. Additionally, this study investigates the relationships between these potential inflammatory markers and disease severity and duration, as well as the connections between LCN2 and other parameters. Method: The study included 29 drug-naive patients diagnosed with OCD based on DSM-5 criteria at the Gazi University Faculty of Medicine, Psychiatry Outpatient Clinic, and 28 healthy controls matched for age and sex. All participants underwent psychiatric assessments based on DSM-5, the Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale (Y-BOCS), the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), and ocular surface disease index (OSDI) evaluations. Blood samples were taken to determine serum LCN2 levels. Detailed ophthalmological examinations were conducted at Gazi University Hospital Ophthalmology Clinic, where patients with dry eye were excluded following the tear breakup time test. Measurements included dendritic cell density, total area covered by cells, and corneal nerve fiber analysis. Findings: There were no significant differences between the OCD group (n=29) and the healthy control group (n=28) in terms of age, sex, smoking status, and body mass index (all p>0,05). No significant differences in LCN2 values were found (U=299,5, p=,089).