DNA metiltransferaz 1 gen ifade düzeyinin PC3 metastatik prostat kanseri hücre soyunda belirlenmesi
Determination of DNA methyltransferase 1 gene expression levels in PC3 metastatic prostate cancer cell line
- Tez No: 879494
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEMLİHA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Prostat kanseri, erkekler arasında en sık görülen kanser türlerinden biridir, hastalığın ilerlemesi ve gelişiminde DNA metilasyonunun önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Bu araştırmada, metastatik prostat kanseri hücreleri olan PC3 ve LNCaP hücrelerinde DNA Metiltransferaz 1 (DNMT1) gen ifadesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Metastatik PC3 hücreleri ve az metastatik LNCaP hücreleri RPMI-1640 besiyerinde kültüre edilip, pasajlandıktan sonra RNA izolasyonu ve cDNA sentezi için kullanılmıştır. DNMT1 gen ifadesinin belirlenmesinde qRT-PCR analizi yapılmıştır. qRT-PCR analizi sonuçlarına göre, PC3 ve LNCaP hücrelerinde DNMT1 gen ifade düzeylerinin belirlendiği gözlemlenmiştir. Her bir örnekte en az 3 adet Cp değeri alınmış ve bu değerlerin ortalaması kullanılarak gen ifade düzeyleri hesaplanmıştır. Yapılan değerlendirme sonucuna göre metastatik olan PC3 kanser hücre hattı ile az metastatik olan LNCaP kanser hücre hattı arasında 0,80 kat ifade farklılığı olduğu bulunmuştur. Çalışmamız, PC3 metastatik prostat kanseri hücrelerinde DNMT1 gen ifadesinin belirlenmesiyle ilgili veriler sunmaktadır. Elde edilen sonuçlar, DNMT1'in prostat kanseri patogenezindeki rolünün anlaşılmasında ve potansiyel terapötik hedef olarak kullanılmasında katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is one of the most common types of cancer among men, and it is known that DNA methylation plays a significant role in the progression and development of the disease. This study aims to determine the expression of DNA Methyltransferase 1 (DNMT1) in metastatic prostate cancer cells, specifically PC3 and LNCaP cells. Metastatic PC3 cells and less metastatic LNCaP cells were cultured in RPMI-1640 medium, and after being passaged, they were used for RNA isolation and cDNA synthesis. qRT-PCR analysis was performed to determine DNMT1 gene expression levels. According to the qRT-PCR analysis results, DNMT1 gene expression levels were determined in both PC3 and LNCaP cells. At least three Cp values were obtained for each sample, and the average of these values was used to calculate gene expression levels. The evaluation revealed a 0.80-fold difference in expression between the metastatic PC3 cancer cell line and the less metastatic LNCaP cancer cell line. Our study provides data on DNMT1 gene expression in metastatic PC3 prostate cancer cells. The results obtained may contribute to understanding the role of DNMT1 in the pathogenesis of prostate cancer and its potential use as a therapeutic target.