3-boyutlu minkowski uzayında fokal eğriler etrafında oluşturulan kanal ve tüp yüzeyler
Canal and tubular surfaces formed around focal curves in minkowski 3-space
- Tez No: 879493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED TALAT SARIAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm çalışmanın giriş kısmıdır, bu bölümde; eğriler, fokal eğriler ve kanal yüzeyler üzerine yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiş, bu çalışmanın amacı ve özgün değeri belirtilmiştir. İkinci bölümde; çalışmada sıklıkla kullanılan temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; Minkowski uzayında fokal eğriler ve yüzeyler üzerine yapılan çalışmalarda yer alan ve bu çalışmada kullanılan temel kavramlar verilmiştir. Dördüncü ve beşinci bölümler çalışmanın orijinal kısmını oluşturmaktadır. Dördüncü bölümde Minkowski uzayında bulunan herhangi bir uzay eğrisinin fokal eğrisi elde edilmiştir. Beşinci bölümde bir fokal eğri etrafındaki kanal yüzey oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study consists of five chapters. The first chapter is the introduction of the study, in this chapter; information about the studies on curves, focal curves and canal surfaces is given, and the purpose and original value of this study one stated. In the second part; frequently used basic definitions and theorems in this study are included. In the third chapter; the basic concepts included in the studies on focal curves and surfaces in Minkowski space and used in this study are given. The fourth and fifth chapters constitute the original part of the study. In the fourth chapter, the focal curve of any space curve in Minkowski space is obtained. In the fifth chapter, a canal surface around a focal curve is created.