PC3 ve LNCaP prostat kanseri hücre soylarında KDM6A ve KDM6B histon demetilaz genlerinin ifade düzeylerinin belirlenmesi
Determination of expression levels of KDM6A and KDM6Bhistone demethylase genes in PC3 and LNCaP prostate cancer cell lines
- Tez No: 879525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Prostat kanseri, erkekler arasında en yaygın görülen kanser türü olup, kansere bağlı ölümler arasında ikinci sırada yer alan kanser türüdür. Prostat kanserinin oluşumunda, epigenetik faktörlerin işlevinin daha iyi anlaşılmasıyla birlikte, hastalığın önlenmesi ve tedavisinde yeni yaklaşımların ortaya çıkacağı öngörülmektedir. Tez çalışmasının amacı, agresif özellik gösteren PC3 ve daha az agresif özellikli LNCaP prostat kanseri hücre hatları üzerinde KDM6A ve KDM6B histon demetilazlarının gen ekspresyon düzeylerinin araştırılmasıdır. Bu tez çalışmasında KDM6A ve KDM6B genlerinin PC3 ve LNCaP prostat kanseri hücre hatları üzerindeki ifadesi qPCR yöntemiyle değerlendirilmiştir. qRT-PCR analizi sonucunda her bir örnek için en az 3 adet Cp değeri oluşmuştur ve bu değerlerin ortalaması kullanılmıştır. KDM6A histon demetilaz geninin ifadesi, ortalama 2,1 kat oranında artış göstermiştir. KDM6B histon demetilaz geninin ifadesi ise yaklaşık 3,1 kat artış gösterdiği tespit edilmiştir. Elde edilen verilerimiz literatürler ile karşılaştırıldığında doğrudan olmasa da dolaylı olarak literatürdeki verileri desteklemiştir. Literatürde yeterli çalışma olmadığından tez çalışmamız yenilikçi ve özgü bir nitelik taşımaktadır. Bu sebepten dolayı tez çalışmamız sonucunda elde edilen verilerimiz bilim dünyasını aydınlatacağını ve prostat kanseri tedavisine bir umut vadedebileceği ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the type of cancer that is most common in men and ranks second in the list of cancer-related deaths. It is predicted that with a better understanding of the formation of prostate cancer and the function of epigenetic factors, new approaches will emerge in the prevention and treatment of the disease. The aim of our thesis study was to investigate the gene expression levels of KDM6A and KDM6B histone demethylases on aggressive PC3 and LNCaP prostate cancer cell lines. In this thesis study, the expression of KDM6A and KDM6B genes on PC3 and LNCaP prostate cancer cell lines was evaluated by qPCR method. As a result of qRT-PCR analysis, at least 3 Cp values were obtained for each sample and the average of these values was used. Expression of the KDM6A histone demethylase gene increased by an average of 2.1-fold. It was determined that the expression of the KDM6B histone demethylase gene increased approximately 3.1 times. When compared with the literature, our obtained data supported the data in the literature indirectly, although not directly. Since there are not enough studies in the literature, our thesis has an innovative and unique character. For this reason, it is anticipated that the data obtained as a result of our thesis study will enlighten the scientific world and offer hope for the treatment of prostate cancer.