Agresif pc3 ve daha az agresif lncap prostat kanser hücre soylarında epigenetik modifikasyonda rol alan de novo DNA metiltransferaz genlerinin ifade düzeylerinin karşılaştırmalı olarak belirlenmesi
Comparative determination of the expression levels of denovo DNA methyltransferase genes playing a role in epigenetic modification in aggressive PC3 and less aggressive lncap prostate cancer cell lines
- Tez No: 876233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜREYYA BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
İsmayılova, Adila (2024) Agresif Pc3 ve Daha Az Agresif Lncap Prostat Kanser Hücre Soylarında Epigenetik Modifikasyonda Rol Alan De Novo Dna Metiltransferaz Genlerinin İfade Düzeylerinin Karşılaştırmalı Olarak Belirlenmesi. İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Biyoloji ve Genetik ABD. Yüksek Lisans. İstanbul. Çalışmada amaç, agresif bir prostat kanseri hücre soyu olan Pc3 ile daha az agresif prostat kanseri hücre soyu olan Lncap hücre soyunda de novo DNA Metiltransferaz gen ifadelerinin karşılaştırılmalı olarak belirlenmesidir. Bu çalışmada hücre kültür teknikleri, yarı manuel kit ile RNA izolasyonu, termal döngü cihazında cDNA sentezi ve gerçek zamanlı kantitatif PCR yöntemleri kullanılmıştır. Kültürlenen prostat kanseri hücre hatlarından genel RNA'lar elde edilip enzimatik olarak cDNA'lara dönüştürülmüştür. Pc3 ve LNCAP genlerine özgü tasarlanmış olan primerler ile eş zamanlı PCR yapılmıştır. 3 kez tekrarlı eş zamanlı PCR analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak; DNMT3A metiltransferazın, metastatik olan PC3 hücre hattında, daha az metastatik olan LNCaP hücre hattına göre 2.5 kat daha fazla ifade edildiği bulundu. DNMT3B metiltransferazın ise metastatik olan PC3 hücre hattında, daha az metastatik olan LNCaP hücre hattına göre 1 kat daha fazla ifade edildiği bulundu.
Özet (Çeviri)
İsmayılova, Adila (2024) Comparative Determination of the Expression Levels of De Novo DNA Methyltransferase Genes Playing a Role in Epigenetic Modification in Aggressive Pc3 and Less Aggressive Lncap Prostate Cancer Cell Lines. Istinye University, Institute of Health Science, Medical Biology and Genetics. Master Thesis. Istanbul. The aim of the study is to comparatively determine de novo DNA Methyltransferase gene expressions in Pc3, an aggressive prostate cancer cell line, and Lncap cell line, a less aggressive prostate cancer cell line. In this study, cell culture techniques, RNA isolation with a semi-manual kit, cDNA synthesis in a thermal cycler and real-time quantitative PCR methods were used. Generic RNAs were obtained from cultured prostate cancer cell lines and enzymatically converted into cDNAs. Simultaneous PCR was performed with primers designed specifically for the Pc3 and LNCAP genes. Simultaneous PCR analyzes were performed three times. In conclusion; DNMT3A methyltransferase was found to be expressed 2.5 times more in the metastatic PC3 cell line than in the less metastatic LNCaP cell line. DNMT3B methyltransferase was found to be expressed 1-fold more in the metastatic PC3 cell line than in the less metastatic LNCaP cell line.