Tinnituslu Hastalarda Monaural Beats Uygulamasının Etkisi
Effect of monaural beats stimulation on patients with Tinnitus
  1. Tez No: 879524
  2. Yazar: REYHAN HÜRRİYETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YILMAZ, PROF. DR. EROL BELGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tinnitusun henüz kesin tedavi yöntemi bulunmamaktadır. İşitsel vuruşların tinnitusa etkisi üzerine yapılan araştırmalar sınırlıdır. Monaural beats, komşu frekanslardaki amplitüd modülasyonlu iki sinüs dalgasının entegre edilmesi ve her iki kulağa sunulması ile oluşan fiziksel vuruşlardır. Monaural beatsin frekansa bağlı olarak beyindeki dalgalarda sürüklenme etkisi yaratarak beyinde aktif olan dalgayı istenilen frekans aralığına sürükleyebileceği söylenmektedir. Bu çalışmada tinnitus şikâyeti olan bireylerde aktif olan Gama beyin dalgasını daha rahatlatıcı durumlarda aktif olan Alfa ve Teta frekans bölgesine sürükleyerek rahatsız edici tinnitus algısının azaltılması amaçlanmıştır. Kronik tinnitusu bulunan 62 birey çalışmaya dahil edildi ve bu bireyler yarı yarıya rastgele biçimde Alfa ve Teta uygulanacak grup olmak üzere iki gruba ayrıldı. Taşıyıcı ton olarak 432 Hz tercih edildi. Hastalar işitsel beceriler ve tinnitus açısından odyolojik olarak değerlendirildi. Tüm katılımcılara Montreal Bilişsel Test ile bilişsel değerlendirme yapıldı. Ardından hastaların görsel analog ölçek (GAÖ), tinnitus etkileri incelemesi (TEİ), tinnitus engellilik ölçeği (TEÖ), Beck depresyon ve Beck anksiyete ölçekleri skorları değerlendirildi. Hastalara önce klinikte monaural beat uygulaması yapıldı, sonra 10 günlük süre boyunca evde uygulamaya devam etmeleri söylendi. On günlük sürenin ardından hastalar aranarak tekrardan çeşitli ölçekler ile değerlendirildi. SPSS v27 paket programıyla verilerin analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
There is currently no definitive treatment for tinnitus. Research on the effects of auditory beats on tinnitus is limited. Monaural beats are physical beats formed by the integration of two sinus waves with amplitude modulation at neighboring frequencies and presented to both ears. It is suggested that monaural beats can create a dragging effect on brain waves depending on the frequency, thereby dragging the active wave in the brain to the desired frequency range. In this study, it is aimed to reduce the disturbing perception of tinnitus by dragging the active Gamma brain wave in individuals with tinnitus complaints to the Alpha and Theta frequency regions, which are active in more relaxing situations. Sixty-two individuals with chronic tinnitus were included in the study and were randomly divided into two groups to receive either Alpha or Theta stimulation. A carrier tone of 432 Hz was chosen. The patients were audiologically evaluated in terms of auditory skills and tinnitus. Cognitive assessment was performed on all participants using the Montreal Cognitive Assessment. Subsequently, the patients' scores on the visual analog scale (VAS), tinnitus handicap inventory (THI), tinnitus disability scale (TDS), Beck depression and anxiety scales were evaluated. Patients first received monaural beat application in the clinic, and then they were instructed to continue the application at home for 10 days. After the ten-day period, the patients were called and re-evaluated with various scales. Data analysis was performed using SPSS v27 package program.