Pediatri hemşirelerine verilen çocuk hakları eğitiminin bilgi düzeylerine ve çocuk haklarına yönelik tutumlarına etkisi
The effect of the training on children's rights given to pediatric nurses on their knowledge levels and attitudes toward children's rights
  1. Tez No: 879537
  2. Yazar: İHSAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma; pediatri hemşirelerinin çocuk haklarına yönelik tutumları ile bilgi düzeylerini ölçmek ve verilen eğitimin etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel türde geçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve SANKO Üniversitesi Hastanesi pediatri servisinde çalışmakta olan hemşireler ile 15 Ocak 2024 – 15 Mayıs 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Veriler, etik kurul ve kurum izinleri alındıktan sonra belirtilen hastanelerde veri toplama formu, hemşirelerin çocuk haklarına yönelik bilgi düzeylerini değerlendirme formu ve“Sağlık Profesyoneli Çocuk Hakları Tutum Ölçeği”ile yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Aynı zamanda veriler SPSS 22.0 istatistik programında değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizde hemşirelerin çocuk hakları sözleşmesini duyma durumu ilk değerlendirmede %81,1, ikinci değerlendirmede %98,9 olduğu saptandı. Çocuk hakları sözleşmesini okuma durumu ilk değerlendirmede %34,4, ikinci değerlendirmede % 41,1'nin evet yanıtını verdiği saptandı. Türkiye'nin çocuk hakları sözleşmesini imzalayıp imzalamadığını bilme durumu ilk değerlendirmede %34,4, ikinci değerlendirmede %98,9 evet yanıtını verdiği saptandı. Çocuk hakları hakkında eğitim alma durumu ilk değerlendirmede %20,0, ikinci değerlendirmede %100,0 evet yanıtını verdikleri saptandı. Sağlık çalışanlarının çocuk haklarında aktif rol alması konusundaki görüşü ilk değerlendirmede %83,3, ikinci değerlendirmede %92,2 olduğu saptandı. Verilen eğitim sonrasında hemşirelerin çocuk hakları ile ilgili maddeleri bilme ilk değerlendirmede %52,2, ikinci değerlendirmede % 97,8 olarak saptandı. Çocuk hakları gününü bilme durumu ilk değerlendirmede %37,8, ikinci değerlendirmede % 97,8 olarak hesaplandı. Çocuk haklarını imzalayan ülkeleri bilme durumu ilk değerlendirmede %22,2, ikinci değerlendirmede %98,9 olarak hesaplanarak ülkeleri bilme durumlarının artış gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with quasi-experimental design to assess the attitudes and knowledge levels of pediatric nurses toward children's rights and to determine the effect of the training provided. The data of the study were collected between January 15, 2024 and May 15, 2024 with nurses working in the pediatric wards of Batman Training and Research Hospital and SANKO University Hospital. After obtaining the ethics committee approval and institutional permission, the data were collected through face-to-face interview method using the data collection form, assessment form for nurses' knowledge level on children's rights and the“Healthcare Professional Children's Rights Attitude Scale”in the specified hospitals. The data were also analyzed in SPSS 22.0 statistical software. In the statistical analysis, it was determined that the nurses' status of hearing the Convention on the Rights of the Child was 81.1% in the first evaluation and 98.9% in the second evaluation. The participants said“yes”about the status of reading the Convention on the Rights of the Child at the rate of 34.4% in the first evaluation and at the rate of 41.1% in the second evaluation. The participants said“yes”about the rate of knowing whether or not Türkiye has signed the Convention on the Rights of the Child at the rate of 34.4% in the first evaluation and at the rate of 98.9% in the second evaluation. They said“yes”about the status of receiving training on children's rights at the rate of 20.0% in the first evaluation and at the rate of 100.0% in the second evaluation. The opinion of healthcare professionals about taking an active role in children's rights was 83.3% in the first evaluation and 92.2% in the second evaluation. After the training, the nurses' status of knowing the articles related to children's rights was 52.2% in the first evaluation and 97.8% in the second evaluation. The rate of knowing children's rights day was 37.8% in the first evaluation and 97.8% in the second evaluation. The rate of knowing the countries that have signed the Convention on the Rights of the Child was calculated as 22.2% in the first evaluation and 98.9% in the second evaluation, and the rate of knowing the countries increased.