Koroner anjiyografi sırasında müziğin konfor, anksiyete ve hemodinamik parametrelere etkisi
The effect of music on comfort, anxiety, and hemodynamic parameters during coronary angiography
- Tez No: 879536
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dahiliye Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, koroner anjiyografi sırasında müziğin konfor, anksiyete ve hemodinamik parametrelere etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarımda yapılmıştır. Araştırma Şubat-Haziran 2024 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner Anjiyografi Laboratuvarında işleme alınan 78 (39 müdahale ve 39 kontrol grubu ) hasta ile yürütülmüştür. Müdahale grubuna anjiografi işlemi sırasında doğa sesleri temelli müzik dinletilmiş olup kontrol grubuna herhangi bir girişimde bulunulmadı. Verilerin toplanmasında“ Tanıtıcı Bilgi formu”,“Durumluk Kaygı Ölçeği”,“Genel Konfor Ölçeği”ve“Hemodinamik Parametreler Kayıt Formu”kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma), ki kare ve t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a randomized, controlled experimental design to examine the effect of music on comfort, anxiety and hemodynamic parameters during coronary angiography. The research was conducted with 78 patients (39 intervention and 39 control groups) who were processed in the Coronary Angiography Laboratory of Necmettin Erbakan Training and Research Hospital between February and June 2024. The intervention group listened to nature sounds based music during the angiography procedure, but no intervention was made to the control group.“Introductory Information Form,”“State Anxiety Scale,”“General Comfort Scale,”and“Hemodynamic Parameters Record Form”were used to collect the data. Descriptive statistics (mean, standard deviation), chi-square, and t-test were used to analyze the data.