Hepatosellüler karsinoma hücre hattında Rosmarinus officinalis bitki ekstraktının PON 1 ve CA-IX enzim aktiviteleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Rosmarinus officinalis plant extract on PON 1 and CA-IX enzyme activities in hepatocellular carcinoma cell line
- Tez No: 879540
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN ÖZENSOY GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Hepatosellüler Karsinoma Hücre Hattında Rosmarinus Officinalis Bitki Ekstraktının Pon1 ve CA-IX Enzim Aktiviteleri Üzerine Etkisinin İncelenmesi Hepatoselüler karsinom (HCC), dünyada kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Karbonik anhidraz enzim ailesi (CA; EC 4.2.1.1), karbondioksitin (CO2) hidratasyonunu katalize ederek bikarbonat (HCO3-) ve hidrojen iyonları (H+) üreten çinko (Zn+2) bağımlı metalloenzimlerdir. CA-IX, tümör mikroçevresinin pH'ını arttıran CA ailesine ait hücre yüzey glikoproteinidir. Yapılan çalışmalarda, hipoksik ortamda hepatosellüler karsinom hücrelerinde CA-IX ekspresyonun yüksek olduğu ve metastaz ile ilişkili olduğu bildirilmiştir. Paraoksonaz (PON; EC 3.1.8.1) enzimi paraoksonu hidrolize ederek zararlı etkilerini ortadan kaldıran kalsiyum bağımlı hidrolitik serum metaloenzimdir. PON enzim ailesi, düşük oksidatif stres, kanserli hastalarda inflamasyon ve hücre ölümünün düzenlenmesinde önemli role sahiptir. PON1, tümör hücrelerinde redoks sistemin düzenlenmesini sağlayan PON ailesine ait hücre yüzey glikoproteinidir. PON1'in ekspresyonunun hepatosellüler karsinomda azalarak inflamasyon ve oksidatif stresle ilişkili olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda bitki türleri arasında Ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasına ait Rosmarinus officinalis (Biberiye) türünden elde edilen fenolik bileşiklerin ve çeşitli ekstraktlarının hepatosellüler karsinoma hücre hattında (HepG2) farklı konsantrasyonlarda R. officinalis bitki ekstraktı uygulanarak sitotoksik etkileri incelenecektir. R. Officinalis bitki ekstraktının PON1 enzimi ve tümör ilişkili CA-IX enzim ilişkisi araştırılarak tıp ve eczacılık alanında anti-inflamasyon, anti-kanser ve antioksidan etkisi bilinen halk dilinde biberiye bitkisi olarak adlandırılan Rosmarinus officinalis'ın HepG2 üzerindeki etkisinin enzim düzeylerine olan etkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, R.Officinalis metanol ve etanol bitki ekstraktlarının CA-IX ve PON1 enzimleri düzeyinde HCC hücreleri üzerinde antiproliferatif etki gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of the Effect of Rosmari̇nus Offi̇cinali̇s Plant Extract on PON 1 and CA-IX Enzyme Activities in Hepatocellular Carcinoma Cell Line Hepatocellular carcinoma (HCC) is one of the leading causes of cancer-related death worldwide. The carbonic anhydrase enzyme family (CA; EC 4.2.1.1) are zinc (Zn+2)-dependent metalloenzymes that catalyze the hydration of carbon dioxide (CO2) to produce bicarbonate (HCO3-) and hydrogen ions (H+). CA-IX is a cell surface glycoprotein of the CA family that increases the pH of the tumor microenvironment. In studies, it has been reported that CA-IX expression is high in hepatocellular carcinoma cells in a hypoxic environment and is associated with metastasis. Paraoxonase (PON; EC 3.1.8.1) enzyme is a calcium-dependent hydrolytic serum metalloenzyme that hydrolyzes paraoxon and eliminates its harmful effects. The PON family of enzymes regulates low oxidative stress, inflammation, and cell death in cancer patients. Paraoxonase 1 (PON1) is a PON family cell surface glycoprotein that regulates the redox system in tumor cells. It is known that the expression of PON-1 is decreased in hepatocellular carcinoma and is associated with inflammation and oxidative stress. In our study, the cytotoxic effects of phenolic compounds and various extracts obtained from Rosmarinus officinalis (Rosemary) species belonging to the Lamiaceae family will be examined by applying different concentrations of R. Officinalis plant extract in hepatocellular carcinoma cell line (HepG2). By investigating the relationship between PON1 enzyme and tumor-related CA-IX enzyme of R. Officinalis plant extract, it was aimed to show the effect of Rosmarinus officinalis, which is known as rosemary plant in the medical and pharmaceutical field with anti-inflammation, anti-cancer and antioxidant effects, on the enzyme levels of HepG2. In our study, R.Officinalis methanol and ethanol plant extracts showed antiproliferative effect on HCC cells at the level of CA-IX and PON1 enzymes.