Düz ve modifiye şekilli plaka kanatlı ısı alıcılarının optimum çalışma koşulları ve geometrik boyutlarının çok amaçlı genetik algoritma kullanılarak sayısal olarak belirlenmesi
Numerical determination of optimum working conditions and geometric dimensions of plain and modified shaped plate fin heat sinks using multi objective genetic algorithm
- Tez No: 879541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET NASIF KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı-Akışkan Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, düz plaka kanatlı ısı alıcıları (PKIA) ve modifiye şekilli plaka kanatlı ısı alıcılarının (MŞ-PKIA) optimum çalışma koşulları ve geometrik boyutları çok amaçlı genetik algoritma kullanılarak sayısal olarak belirlenmiştir. Amaç fonksiyonları taban plakası sıcaklığının, entropi üretiminin ve kütlenin en aza indirilmesidir. Optimizasyon değişkenleri PKIA ve MŞ-PKIA'larda giriş hızı (V_in), kanat yüksekliği (H_fin) ve kanat sayısıdır (N_L). Plaka kanat formu, MŞ-PKIA'lar için iki optimizasyon değişkeni eklenerek ayarlanır, bunlar çıkıntı yüksekliği (H_rib) ve akış yönündeki desen sayısıdır (W_p). Çok amaçlı optimizasyon problemleri için maksimum taban plakası sıcaklık sınırı (T_base
Özet (Çeviri)
Optimum working conditions and geometric dimensions of plain plate fin heat sinks (PFHSs) and modified shaped plate fin heat sinks (MS-PFHSs) are numerically determined in this study. The objective functions are minimizations of base plate temperature, entropy generation and mass. For both PFHSs and MS-PFHSs, optimization variables include inlet velocity (V_in), fin height (H_fin), and number of fins (N_L). Plate fin form is adjusted for MS-PFHSs by adding two optimization variables: the rib height (H_rib) and the number of patterns in the flow direction (W_p). For the multi-objective optimization problems, the maximum base plate temperature limit (T_base