Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalına 2022-2023 yılları arasında getirilen olguların retrospektif analizi
Retrospective analysis of cases brought to Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Veterinary Medicine Department of Obstetrics and Gynecology Between 2022-2023
  1. Tez No: 879545
  2. Yazar: MERYEM GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ŞENDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve jinekoloji Bilim Dalı (Veteriner Hekimlik)
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Kliniği'ne 2022-2023 yılları arasında getirilen vakaların detaylı bir analizi yapılmıştır. Çalışmada, klinikte muayene ve tedavi için toplam 242 hayvan değerlendirilmiştir. Bu hayvanlar arasında 125 sığır, 22 koyun, 18 keçi, 12 köpek, 63 kedi, 1 kısrak ve 1 egzotik hayvan bulunmaktadır. Yapılan analizler sonucunda, getirilen hayvanların %51,7'sinin sığır, %9,1'inin koyun, %26'sının kedi, %5'inin köpek, %7,4'ünün keçi, %0,8'inin ise diğer hayvanlar (kısrak, egzotik) olduğu belirlenmiştir. Çalışmada, hayvanların kliniklere getiriliş nedenleri incelendiğinde sığır vakalarında gebelik muayenesinin (%81,4; 68), keçilerde gebelik muayenesinin (%52,9; 9), koyunlarda güç doğumun (%63,2; 12), köpeklerde gebelik muayenesi ve prolapsus vajina vakalarının (%33,3; 4 ve %25; 3), kedilerde ise ovaryohisterektomi işleminin (%64,4; 38) en sık görülen durumlar olduğu görülmüştür. Ayrıca, kliniğe getirilen hayvan türleri arasında yıllara göre farkın istatistiksel olarak anlamlı bulunduğu (p˂0,05), ancak aylara göre getirilen hayvan sayısı açısından farkın istatistiksel olarak önemsiz olduğu tespit edilmiştir (p>0,05). Sonuç olarak, 2022-2023 yılları arasında kliniğimize başvuran hayvanlar arasında öncelikli olarak sığırların ve ardından kedilerin yoğunluğunun dikkat çektiği gözlemlenmiştir. Kliniğe yansıyan başvurularda ise en sık karşılaşılan durumlar sırasıyla ineklerde gebelik muayenesi, kedilerde ovaryohisterektomi, keçilerde gebelik muayenesi, koyunlarda güç doğum, köpeklerde gebelik muayenesi ve prolapsus vajina olmuştur. Geçmiş yıllara kıyasla kliniğimize getirilen hayvan sayısında belirgin bir azalma olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
. This study conducted a detailed analysis of cases presented to the Department of Obstetrics and Gynecology Clinic at Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Veterinary Medicine between 2022 and 2023. A total of 242 animals were evaluated for examination and treatment purposes during this period. The study population included 125 cattle, 22 sheep, 18 goats, 12 dogs, 63 cats, 1 mare, and 1 exotic animal. Analysis revealed that 51.7% of the cases were cattle, 9.1% sheep, 26% cats, 5% dogs, 7.4% goats, and 0.8% other animals (mare, exotic). The reasons for presentation to the clinics were examined, showing that the most common conditions were pregnancy examination in cattle (81.4%; 68 cases), pregnancy examination in goats (52.9%; 9 cases), difficult labor in sheep (63.2%; 12 cases), pregnancy examination and vaginal prolapse in dogs (33.3%; 4 cases and 25%; 3 cases, respectively), and ovariohysterectomy in cats (64.4%; 38 cases). Statistical analysis indicated significant differences among animal species presented to the clinic over the years (p˂0.05), whereas the number of animals presented per month showed statistically insignificant differences (p>0.05). In conclusion, a predominance of cattle followed by cats was observed among animals presented to our clinic between 2022 and 2023. The most frequent reasons for presentation were pregnancy examination in cattle, ovariohysterectomy in cats, pregnancy examination in goats, difficult labor in sheep, pregnancy examination in dogs, and vaginal prolapse. A notable decrease in the number of animals presented to our clinic was observed compared to previous years.