Örnek betonarme bir binanın cfrp (karbon elyaf takviyeli polimer) ile güçlendirilmesinin deprem performansına etkilerinin incelenmesi
Investigation of effect of reinforcement of a sample reinforced concrete building with cfrp (carbon fiber reinforced polymer) on the earthquake performance
- Tez No: 879544
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN GÜNDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ülkemizin coğrafi konumu sebebiyle deprem kuşağı içinde yer almaktadır. Bu sebeple belirli zaman aralıklarında ülkemizde en yıkıcı doğal afetlerden biri olan depremler meydana gelmektedir. Depremlerden sonra yapılan incelemelerde genellikle beton dayanımının yetersizliği, donatıların korozyona uğramış olması, farklı tasarım hataları, yapısal düzensizlikler ve işçilik hataları gözlemlenmektedir. Bu durum da hali hazırda bulunan yapılarımızın deprem karşısında beklenilen performansı karşılayamamasına neden olmaktadır. Bu sorunun çözülmesi için yapıların tekrar yıkılıp yapılması hem maliyet hem de zaman açısından mümkün olmamaktadır. Bu yapıların gerekli kısımlarının onarılması, eğer onarılmayacak durumdaysa, bu yapıların çeşitli güçlendirme yöntemleri ile güçlendirilip güvenli duruma getirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada mevcut betonarme 7 katlı binanın TBDY-2018 yönetmeliği esas alınarak mod birleştirme yöntemi ile deprem performansı incelenmiş, elde edilen sonuçlar değerlendirilerek CFRP güçlendirme malzemesiyle gerekli kolonlar sarılmıştır. Ayrıca sonuçları daha belirgin görmek açısından mevcut binaya betonarme mantolama güçlendirmesi yapılarak 3 durum analiz edilmiştir ve karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the geographical location of our country, it is located within the earthquake belt. Therefore, natural disasters, including earthquakes, occur in our country at certain intervals. Subsequent examinations after earthquakes generally reveal insufficient concrete strength, corroded reinforcements, various design errors, structural irregularities, and workmanship errors. This situation leads to the inability of our existing structures to meet the expected performance in the face of earthquakes. Demolishing and rebuilding these structures to solve this problem is not feasible in terms of both cost and time. It is necessary to repair the required parts of these structures, and if they are beyond repair, they need to be strengthened with various strengthening methods to ensure safety. In this study, the seismic performance of the existing 7-story reinforced concrete building was examined using the TBDY-2018 regulation as a basis, and the results were evaluated. Necessary columns were wrapped with CFRP strengthening material. Additionally, in order to see the results more clearly, the existing building was subjected to reinforced concrete cladding strengthening, and 3 different scenarios were analyzed and compared.