Cyberpunk temalı dijital oyunlarda mekân analizi
Spatial analysis in cyberpunk themed digital games
  1. Tez No: 879548
  2. Yazar: MUHAMMED RAŞİT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mimarlık ve dijital oyunların kesişim noktasında yer alan mekân kavramı, her iki disiplinin de temelini oluşturmaktadır. İnsan hayatını doğrudan etkileyen mekân, dijital oyun dünyasında oyunu anlamlandıran önemli bir unsurdur. Dijital oyun türleri arasında diğer içeriklerden farklı olarak Cyberpunk temalı oyun mekânları ve tasvirleri günümüz mekânlarından pek çok yönüyle ayrışmaktadır. Teknoloji ve bilimin sürekli değişim ve gelişim içerisinde olmasıyla beraber ütopik ve distopik mekân öngörüleri sunulmaktadır. Gelişmiş ve kontrolsüz teknoloji, yapay zekanın insan zekasına ulaşması, kaotik dünya, düşük hayat kalitesi ve vücuda entegre implantlar gibi konular da Cyberpunk temalı oyunların vazgeçilmezleri arasındadır. Teknolojinin hızla gelişmesi ile beraber 2000 yılı itibariyle Cyberpunk temalı dijital oyunlar, kurgusal mekân anlamında alternatifler sunmaktadır.''Cyberpunk 2077'' ve ''Deus Ex: Mankind Divided'' oyunları Cyberpunk temalı dijital oyunlar içerisinde önemli bir yere sahiptir. Oyunlar, dünyanın sınırda olduğu, teknolojik gelişmelerin hayatı kaotik bir düzene sürüklediği, düşük yaşam standartları, kaynak eksikliği, transhumanizm etkisi, artan hastalıklar ve savaş konularını işleyerek, gelecek yıllardaki yaşantılara öngörüler sunmaktadır. Örneklem olarak seçilen dijital oyunlar, yöntem olarak nitel araştırma tekniği ve görüntüsel göstergebilim metoduyla incelenmiş ve mekânsal olarak detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda, Cyberpunk temalı dijital oyunların hikaye anlatımında teknolojiyi etkili bir şekilde kullandığı, ancak mekânsal tasarımlarının teknolojik açıdan yetersiz kaldığı bulgularına ulaşılmıştır. Gelecek yıllarda teknolojinin ileri düzeyde gelişmesi ile sadece yapay zeka ve vücuda entegre implantlar gibi gelişmeler değil; aynı zamanda mekânsal elemanların teknoloji ile etkileşimi de dikkate alınmalıdır. Bu bağlamda gelişmekte olan teknolojiyi ve yenilikleri insan hayatının ve yaşam kalitesinin yükselmesi adına kullanmak mümkün hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of space, which is at the intersection of architecture and digital games, is a concept that forms the basis of both disciplines. Space, which directly affects human life, is an important factor for the digital game world and gives meaning to the game. Unlike other content among digital game types, Cyberpunk-themed game spaces and their depictions are clearly different from today's spaces. As technology and science are constantly changing and developing, it offers us utopian and dystopian space predictions. Topics such as advanced and uncontrolled technology, artificial intelligence reaching human intelligence, chaotic world, low quality of life and body-integrated implants are among the indispensable parts of Cyberpunk themed games. With the rapid development of technology, as of 2000, Cyberpunk-themed digital games offer alternatives in terms of fictional space.“Cyberpunk 2077”and“Deus Ex: Mankind Divided”games have an important place among Cyberpunk-themed digital games. The games offer predictions for future lives by dealing with the issues of the world being on the edge, technological developments dragging life into a chaotic order, low living standards, lack of resources, the impact of transhumanism, increasing diseases and war. Digital games selected as a sample were examined using qualitative research technique and visual semiotics method and were evaluated in detail spatially. In line with the research, it has been found that Cyberpunk-themed digital games use technology effectively in storytelling, but their spatial designs are technologically inadequate. With the advanced development of technology in the coming years, not only developments such as artificial intelligence and body-integrated implants; At the same time, the interaction of spatial elements with technology should also be taken into account. In this context, it will be possible to use developing technology and innovations to improve human life and quality of life.