Tarımsal kaynaklı ilaçların çevresel akıbeti
Environmental fate of pesticides agricultural drugs
- Tez No: 879553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ MIHÇIOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Pestisitler kaliteli ürün elde etmede ve zararlılarla mücadelede modern tarımın önemli bir parçasıdır. Ancak pestisitlerin aşırı ve yanlış kullanımı çevre ve insan sağlığı içinde birçok olumsuzluğu beraberinde getirmektedir. Bu tez çalışmasının amacı pestisitlerin çevresel akıbetini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışmada ilk olarak tarımda sıklıkla kullanılan pestisitler belirlenmiştir. Bu pestisitlerin hangi hedef zararlısına uygulandığına göre ilaçlar kategorize edilmiştir. Kategorize edilen bu ilaç (pestisitlerin) aktif maddelerinin LogKow, Henry sabiti, LogKoc, BKF değerleri, AAT'deki davranışları, biyolojik parçalanabilirlikleri, çevresel ortamdaki yarılanma ömürleri, kalıcılık süreleri ve PNEC değerleri incelenmiştir. Yapılan araştırmadan çıkan sonuçlara göre pestisitlerin çevresel ortamda kütlesel olarak en fazla toprakta bulunduğu belirlenmiştir. Daha sonrasında sırayla suda, çamurda ve havada bulunduğu tespit edilmiştir. Tarımsal ilaçların (pestisitlerin) yarılanma ömürleri ise en fazla çamurda daha sonrasında ise toprak, su ve hava ortamında olduğu belirlenmiştir. Kullanılan kimyasal ilaçların çevreye ve insana verdiği zararlardan dolayı bu ilaçların kullanımının azaltılması gerekmektedir. Bunun içinde EZY (entegre zararlı yönetimi), zararlılarla biyolojik mücadele yöntemleri ve ortam koşullarına uygun ürünler yetiştirmek gibi çeşitli stratejiler benimsenmesi gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pesticides are an important part of modern agriculture in obtaining quality products and combating pests. However, excessive and incorrect use of pesticides brings many negative effects on the environment and human health. This thesis aims to examine the environmental fate of pesticides. For this purpose, firstly, pesticides frequently used in agriculture were determined in the study. The pesticides are categorized according to which target pest these pesticides are applied to. LogKow, Henry constant, LogKoc, BKF values, behavior in the wastewater treatment plant, biodegradability, half-life in the environmental environment, persistence time and PNEC values of the active substances of the drugs (pesticides) divided into these categories were examined. According to the results of the research, it was determined that pesticides were mostly found in soil in the environmental environment. It was later determined that it was found in water, mud and air, respectively. It has been determined that the half-life of agricultural drugs (pesticides) is maximum in sludge, and then in soil, water and air. The use of chemical drugs should be reduced due to the harm they cause to the environment and humans. It has been suggested that various strategies such as IPM (integrated pest management), biological control methods against pests and growing products suitable for environmental conditions should be adopted.