Yerel yönetimler bağlamında Avrupa ülkeleri ve Türkiye'de yönetişim
Governance in European countries and Türkiye in the context of local governments
- Tez No: 879559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR VURAL UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Politikası ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünya genelinde meydana gelen değişim ve gelişmeler toplumsal yaşantımızda da yerel yönetimler (mahalli idareler) konusunda da gerekli çalışmaların yapılması hususunda büyük önem arz etmektedir. Bugün yerel yönetimlere baktığımız zaman, halkın yönetimde söz sahibi olduğu, fikirlerini ifade edebildiği aynı zamanda düşüncelerinin de hayata geçirilme imkanının verildiği ve en önemlisi de yereldeki kamusal ihtiyaçların karşılandığı kurumlardan birisi olmuştur. Mahalli idareler, yerel halkın demokratik haklarını en verimli haliyle kullanarak kendini yönetebilmesine imkân sağlarken aynı zamanda vatandaşların ihtiyaç duyduğu, talep ettiği kamu hizmetleri ile alakalı daha hızlı ve etkin bir şekilde vatandaşlara geri dönüşlerin sağlanması ve ihtiyaç duyulan kamu hizmetlerinin sunulabilmesi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Yerel yönetimler, merkezi yönetimin daha iyi işlemesini sağlayan ve aynı zamanda da merkezi yönetimin aksayan ve eksik yönlerinin giderilebilmesi için gerekli faaliyetleri yerine getiren, özerk kuruluşlardır. Yönetişim kavramı çok aktörlü yönetim olarak ele alınabilir. Yönetim faaliyetleri yerine getirilirken yönetişimin aktörlerinden olan, devlet, sivil toplum ve özel sektör iş birliği ile yapılacak olan faaliyetlerle ilgili karşılıklı fikir alışverişi ile yönetişim süreci işlemektedir. Avrupa Birliği'ne üye olan ülkelerin yurttaşlarına daha kaliteli hizmet sunumu sağlamak amacıyla vatandaşların ulaşımına en kolay yönetim birimi olarak yerel yönetimler, yerel halkın ihtiyaçlarını giderirken karşılıklı görüşlerin alındığı fikirlerin sunulduğu yönetişim kavramı devreye girmektedir. Birliğe üye olan ülkelerde yönetişimde farklı idari uygulamalar gerçekleşmektedir. Bu farklılıklar da ülkelerin yönetişim konusunda gösterdiği hassasiyetlerin farklılaşmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmada, yönetişim kavramının hem Türkiye'de hem de AB üyesi olan bazı ülkelerde yerel düzeydeki uygulamalarının ve bu uygulamaların sonuçları araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The changes and developments occurring globally hold significant importance in conducting necessary studies on local governments within our societal life. Today, when we examine local governments, they have become institutions where the public can have a say in governance, express their opinions, see their ideas realized, and, most importantly, meet the public needs at the local level. Local administrations not only enable the local population to exercise their democratic rights in the most efficient manner but also play a crucial role in providing rapid and effective feedback to citizens regarding the public services they need and demand. Local governments are autonomous institutions that ensure the smooth functioning of central administration and carry out necessary activities to address the deficiencies and shortcomings of the central government. The concept of governance can be regarded as multi-actor management. In carrying out administrative activities, the governance process operates through mutual consultation among the actors of governance namely, the state, civil society, and the private sector while conducting activities in collaboration.In European Union member states, local governments, as the most accessible administrative unit for citizens, play a key role in governance when meeting the local population's needs through mutual consultation and the exchange of ideas to provide higher quality services. Different administrative practices in governance are observed among the member states of the Union, leading to variations in the sensitivities displayed by these countries towards governance. This study investigates the concept of governance and its local-level applications and outcomes in Türkiye and certain EU member states.