Psikolojik danışman/rehber öğretmenlerin mesleki tükenmişlik düzeyleri ile duygusal zekâ ve kendini toparlama gücü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between burnout levels of school counselors and emotional intelligence and resilience
  1. Tez No: 879560
  2. Yazar: SIRMA TUĞBA YURTSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN ÇETİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikolojik danışman/rehber öğretmenlerin mesleki tükenmişlik düzeylerinin duygusal zekâ ve kendini toparlama gücü tarafından yordanıp yordanmadığını incelemektir. Araştırmada ayrıca mesleki tükenmişlik düzeyinin cinsiyet, medeni durum, mezun olunan lisans programı, meslekteki kıdem yılı, çalışılan eğitim öğretim kademesi, çalışılan kurum türü, eğitim düzeyi ve güç yaşantı deneyimleme durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini incelemek hedeflenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2022-2023 bahar yarıyılında Ankara il Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı devlet okullarında görev yapmakta olan 357 psikolojik danışman/rehber öğretmendir. Araştırma kapsamında toplanan veriler,“Psikolojik Danışman Tükenmişlik Envanteri”,“Rotterdam Duygusal Zekâ Ölçeği”ve“Kendini Toparlama Gücü Ölçeği-Kısa Formu”aracılığıyla elde edilmiştir. Mesleki tükenmişlik düzeyinin duygusal zekâ ve kendini toparlama gücü tarafından yordanma durumunu incelemek amacıyla Çoklu Regresyon Analizi yapılmıştır. Mesleki tükenmişlik düzeyinin cinsiyet, medeni durum, mezun olunan lisans programı, kıdem yılı, eğitim düzeyi ve güç yaşantı deneyimleme durumuna göre anlamlı farklılık gösterme durumları İlişkisiz Örneklem T-Testi kullanılarak incelenmiştir. Mesleki tükenmişlik düzeyinin çalışılan eğitim öğretim kademesi ve çalışılan kurum türüne göre farklılık gösterme durumları Kruskal Wallis H Testi kullanılarak incelenmiştir. Araştırma bulguları, mesleki tükenmişlik düzeyinin duygusal zekâ ve kendini toparlama gücü tarafından anlamlı şekilde yordandığı yönündedir. Ayrıca mesleki tükenmişlik düzeylerinin cinsiyet, kıdem yılı, çalışılan kademe ve çalışılan kurum türü değişkenlerine göre anlamlı farklılaşma gösterdiği; öte yandan medeni durum, mezun olunan lisans programı, eğitim düzeyi ve güç yaşantı deneyimleme durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılaşma göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate whether the burnout levels of school counselors are predicted by their emotional intelligence and resilience levels. The study also aims to examine whether there is a significant difference in the level of burnout according to gender, marital status, undergraduate program graduated from, years of experience in the profession, school level worked, school kind worked, educational status and experience of encountering stressful events. Participants of the research consist of 357 school counselors working in state schools affiliated with the Ankara Provincial Directorate of National Education in the spring semester of 2022-2023. The data collected for the research were obtained through the“Counselor Burnout Inventory,”“Rotterdam Emotional Intelligence Scale,”and“Resilience Scale-Short Form.”Multiple Regression Analysis was conducted to examine if the burnout level is predicted by emotional intelligence and resilience. Independent Samples T-Test was conducted to examine if the burnout level differentiates significantly according to gender, marital status, undergraduate program graduated from, years of experience in the profession, educational status and experience of encountering stressful events. Kruskal Wallis H Test was conducted to examine if the burnout level differentiates significantly according to school level worked and school kind worked. Results indicate that the level of burnout is significantly predicted by emotional intelligence and resilience. Additionally, it was found that the level of burnout differs by gender, years of experience in the profession, school level worked and school kind worked; however, there is no significant difference on burnout levels according to marital status, undergraduate program graduate from, educational status and experience of encountering stressful events.