E-business entrepreneurship: An in-depth analysis of opportunities and challenges in digital business initiation
E-iş girişimciliği: Dijital iş girişiminde fırsatlar ve zorlukların derinlemesine analizi
- Tez No: 879638
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
E-ticaretin yaygınlaşması, ticari manzarayı dönüştürerek bir dizi fırsat ve zorluk sunmuştur. Bu araştırma, e-ticaretin çok yönlü boyutlarını analiz etmeyi, işletmelerin faydalanabileceği stratejik avantajları açıklamayı ve dijital dönüşümlerini engelleyebilecek engelleri eleştirel bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, teknolojik ilerlemeler, piyasa talepleri ve düzenleyici ortamlar arasındaki dinamik etkileşimi inceleyen titiz bir analitik çerçeve kullanmaktadır. MENA bölgesinden kurucular, ortak kurucular, çalışanlar ve girişimci adayları da dahil olmak üzere 107 katılımcıyla yapılan çevrimiçi görüşmelerden elde edilen birincil verilerin kapsamlı analizi yoluyla, araştırma, e-ticaretin temel fırsatlarını ve zorluklarını belirlemektedir. Betimleyici istatistikler ve ANOVA ve bağımsız t-testleri gibi varyans analizleri kullanılarak, paydaş perspektiflerinin nüanslı bir şekilde anlaşılması sağlanmaktadır. Bulgular, en önemli fırsatın Küresel Erişim ve Pazar Erişilebilirliği, en kritik zorluğun ise Piyasa Dalgalanması ve Belirsizliği olduğunu vurgulamaktadır. Dijital çağda işletmelerin başarılı olabilmesi için gerekli stratejik zorunluluklar vurgulanarak, girişimci adayları için uygulanabilir içgörüler sunulmaktadır. Bu araştırma, akademik bilgiye katkıda bulunmakta ve karmaşık dijital iş ortamında gezinme konusunda pratik öneriler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The proliferation of e-business has revolutionized the commercial landscape, presenting a plethora of opportunities alongside a myriad of challenges. This research aims to dissect the multifaceted dimensions of e-business, elucidating the strategic advantages that enterprises can leverage while also critically examining the obstacles that may impede their digital transformation. By employing a rigorous analytical framework, this study explores the dynamic interplay between technological advancements, market demands, and regulatory environments that shape the e-business ecosystem. Through a comprehensive analysis of primary data collected from online interviews with 107 participants, including founders, co-founders, employees, and aspiring entrepreneurs from the MENA region, the research identifies the key opportunities and challenges inherent in e-business. Descriptive statistics and variance analysis, including ANOVA and independent t-tests, are utilized to provide a nuanced understanding of stakeholder perspectives. The findings highlight that the most significant opportunity is Global Reach and Market Accessibility, while the most critical challenge is Market Volatility and Uncertainty. The strategic imperatives necessary for businesses to thrive in the digital age are emphasized, offering actionable insights for aspiring e-business entrepreneurs. This research contributes to academic knowledge and provides practical recommendations for navigating the complex digital business environment.