Okul öncesi dönem çocuklarda davranış düzenleme ve erken matematik becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between behavior regulation and early mathematics skills in preschool children
- Tez No: 879647
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASYA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
-Bu çalışmada okul öncesi dönem çocukların davranış düzenleme ve erken matematik becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma grubunu okul öncesi eğitime devam eden 60-72 ay aralığında 113 kız ve 109 erkek olmak üzere toplam 222 çocuk oluşturmaktadır. Veri toplamada Baş-Ayak Parmakları-Dizler-Omuzlar Görevleri- Revize (BADO Görevleri-R) ve Erken Matematik Testi (EMAT) kullanılmıştır. Çocukların davranış düzenleme ve erken matematik becerileri araştırmacı tarafından her bir çocukla bireysel olarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde parametrik testler kullanılmıştır. İkili değişkenlerde t Testi, üç ve üzeri değişkenlerde tek yönlü varyans analizi (ANOVA), iki ölçüm seti arası ilişkinin belirlenmesinde ise Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Çalışmada okul öncesi dönem çocukların davranış düzenleme ve erken matematik becerileri arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Çocukların davranış düzenleme becerisinin cinsiyet, doğum sırası değişkenine göre anlamlı bir fark göstermediği, okula devam süresi, anne-baba öğrenim düzeyi ve ailenin gelir düzeyine göre anlamlı bir fark gösterdiği bulunmuştur. Çocukların erken matematik becerisinin cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir fark göstermediği, doğum sırası, okula devam süresi, anne-baba öğrenim düzeyi ve ailenin gelir düzeyine göre anlamlı bir fark gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-In this study, the relationship between behaviour regulation and early mathematics skills of preschool children was examined. The study group consisted of 222 children, 113 girls and 109 boys, aged 60-72 months, attending preschool education. The Head-Toes-Knees-Shoulders Tasks-Revised (HTS-R) and the Early Mathematics Test (EMAT) were used for data collection. Children's behaviour regulation and early mathematics skills were evaluated individually with each child by the researcher. Parametric tests were used to analyse the data. The t test was used for binary variables, one-way analysis of variance (ANOVA) for three or more variables, and Pearson Correlation Coefficient was used to determine the relationship between two sets of measurements. In the study, a significant relationship was found between behaviour regulation and early mathematics skills of preschool children. It was found that children's behaviour regulation skills did not show a significant difference according to gender and birth order variables, but showed a significant difference according to the duration of school attendance, parental education level and family income level. It was found that children's early mathematics skills did not show a significant difference according to gender variable, but showed a significant difference according to birth order, duration of school attendance, parental education level and family income level.