Gelişimsel ebeveynlik eğitiminin anne çocuk etkileşimi ve tükenmişlik düzeyi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of developmental parenting training on mother child interaction and burnout level
  1. Tez No: 879646
  2. Yazar: GÜLBAHAR KIZILBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gelişimsel Ebeveynlik Eğitimi'nin annelerin yaşamış oldukları ebeveyn tükenmişlik düzeylerine ve anne çocuk etkileşimlerine etkisini incelemek ve ilgili eğitime, eğitimin uygulanma sürecine ve eğitimin etkililiğine ilişkin annelerin görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın örneklemini Karabük ilinde ikamet eden, ebeveyn tükenmişliği yaşayan ve 1-4 yaş aralığında normal gelişime sahip çocuğu olan 11 anne oluşturmaktadır. Araştırmada Gelişimsel Ebeveynlik Eğitimi'nin ebeveyn tükenmişliğine, anne-çocuk etkileşimine etkisinin belirlenmesi amacıyla ön test-son test uygulanıp kontrol grupsuz zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma kapsamında hazırlanan Gelişimsel Ebeveynlik Eğitimi için uzman görüşü alınmış ve gereken düzeltmeler yapılmıştır. Eğitim sekiz hafta boyunca, Karabük Zübeyde Hanım İl Halk Kütüphanesi bünyesinde bulunan Bebek Kütüphanesi ve toplantı salonunda gerçekleştirilmiştir. Eğitim sonu annelere ev ziyareti yapılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Ebeveyn Çocuk Etkileşimleri: Gözlem Kontrol Listesi (PICCOLO), Ebeveyn Tükenmişliği Değerlendirmesi Ölçeği, Denver II Gelişimsel Tarama ve Erken Gelişim Evreleri Testi (EGE), Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ve Gör-BeğenEkle-Değiştir-Planla Formu (SLACP) kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre Gelişimsel Ebeveynlik Eğitimi'nin annelerin yaşamış oldukları ebeveyn tükenmişliğini düşürmede ve anne-çocuk etkileşimini artırmada etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yarı Yapılandırılmış Görüşme ve Gör-Beğen-Ekle-DeğiştirPlanla (SLACP) formlarından elden edilen verilere göre ise annelerin çocuklarıyla etkileşimini artırdığı, aynı zamanda çocukları, eşleri ve kendilerinin gelişimleri için yeni bilgi, tecrübe ve etkililik desteği sağladığı, bununla beraber eğitim sürecine yönelik olumlu yönde görüşleri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim this study is to examine the effect of Developmental Parenting Training on the parental burnout levels and mother-child interactions experienced by mothers and to determine the opinions of mothers regarding the related training the implementation process of the training and the effectiveness of the training. The sample of the study consisted of 11 mothers residing in Karabük province, experiencing parental burnout and having children with normal development between the ages of 1-4. In the study, in order to determine the effect of Developmental Parenting Training parental burnout and mother-child interaction, a week experimental design without control group was used by applying pretest-posttest. Expert opinion was taken for the Developmental Parenting Training on prepared within the scope of the research and necessary corrections were applied. The training was conducted for eight weeks in the Baby library and meeting room of Karabük Zübeyde Hanım Provincial Public Library. At the end of the training, home visits were made to the mothers. Data collection tools in the study were Parent Child Interactions: Observation Checklist (PICCOLO), Parental Burnout Assessment Scale, Denver II Developmental Screening and Early Developmental Stages Test (EGE), Semi-structured Interview Form and See-Like-Add-Change-Plan Form (SLACP) were used. According to the data obtained, it was concluded that Developmental Parenting Training was effective in reducing parental burnout experienced by mothers and increasing mother-child interaction. According to the obtained from the semi-structured interview and the See-Like-Add-Change-Plan Form (SLACP) form, it was determined that the mothers increased their interaction with their children and provided new knowledge, experience and effectiveness support for the development of their children, their spouses and themselves, as well as having positive opinions about the training process.