Bokaşi kompostunun toprağın fizikokimyasal özellikleri ve mısır bitkisinin gelişimi üzerine etkisi
Effect of bokashi compost on soil physicochemical properties and growth of corn plant
- Tez No: 879683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Organik gıdaların geri dönüşümü, atıkların doğaya zarar vermeden tekrar kullanıma kazandırılması ve verimli bir şekilde değerlendirilmesi için önemli bir süreçtir. Bu süreçte en ucuz ve en kolay geri dönüşüm yöntemi olan Bokasi kompostu, organik atıkların fermantasyon sürecinden geçirilerek oluşturulan zengin besin değerine sahip bir kompostlama yöntemidir. Bu amaçla yapılan çalışmada bokaşi kompostunun toprağın fizikokimyasal özellikleri ile mısır bitkisinin gelişimine etkisi araştırılmıştır. Çalışma 3 aşamada gerçekleşmiş olup, ilk aşamasında organik atık materyallerden bokaşi kompost yapımı gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada bokaşi kompostunun ağırlık esasına göre kontrol, %1, %2, %4 ve %8 dozlarının uygulandığı 45 günlük inkübasyon denemesi yürütülmüştür. İnkübasyon denemesi süresince saksılardaki topraklar yaklaşık tarla kapasitesi su içeriğinde tutulmuştur. Üçüncü aşama inkübasyon sonrası sera koşullarında saksı denemesi şeklinde mısır bitkisinin gelişim parametreleri takip edilmiştir. Çalışmada toprağın fiziksel özelliklerinden; agregat stabilitesi, ortalama ağırlıklı çap, kıvam limitleri, kırılma değeri, tarla kapasitesi, solma noktası, faydalı su, kimyasal özelliklerinden; pH, elektiriki iletkenlik (EC), kireç, organik madde belirlenmiştir. Saksı denemesi sonrasında mısır bitkisinin bazı gelişim parametreleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda toprağa uygulanan bokaşi kompostunun toprağın agregat stabilitesi, ortalama ağırlıklı çap, kıvam limitleri, tarla kapasitesi, solma noktası, pH, EC, organik madde değerlerindeki artış istatiksel olarak önemli bulunmuş olup en yüksek artış %8'lik doz uygulamasında gerçekleşmiştir. Uygulamaların sera şartlarında yetiştirilen mısır bitkisinin gövde boyu, gövde çapı, gövde yaş ve kuru ağırlıkları, kök yaş ve kuru ağırlıkları ve SPAD değerindeki artışlar istatiksel olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Recycling organic food is an important process for the reuse and efficient utilization of waste without harming nature. Bokasi compost, which is the cheapest and easiest recycling method in this process, is a composting method with rich nutritional value created by fermenting organic wastes. For this purpose, we investigated the effect of bokashi compost on soil physicochemical properties and corn plant growth. Our study was carried out in 3 stages and in the first stage, bokashi compost was made from organic waste materials. In the second stage, a 45-day incubation experiment was conducted in which control, 1%, 2%, 4%, and 8% doses of bokashi compost were applied on a weight basis. Soils in the pots were kept at field capacity during the incubation trial. After the third stage of incubation, the growth parameters of the corn plant were monitored in the form of a pot experiment in greenhouse conditions. In the study, aggregate stability, mean weight diameter, atterbeg limits, modulus of rupture, field capacity, wilting point, available water content, pH, electrical conductivity (EC), lime and organic matter were determined from the physical properties of the soil. After the pot experiment, some growth parameters of the maize plant were determined. As a result of the study, the increase in soil aggregate stability, average weighted diameter, consistency limits, field capacity, wilting point, pH, EC, organic matter values of bokashi compost applied to the soil was found to be statistically significant and the highest increase was realized in the 8% dose application. The increases in stem length, stem diameter, stem wet and dry weights, stem wet and dry weights, root wet and dry weights and SPAD values of maize plants grown in greenhouse conditions were found statistically significant.