Yahya Akengin'in eserlerinde halk bilimi unsurları
The folkloric elements in the works of Yahya Akengin
  1. Tez No: 879682
  2. Yazar: KORAY CEBECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE SEHER EROL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Hisar dergisi yazarlarından Yahya Akengin'in yayımlanmış eserlerindeki ve radyo oyunlarındaki halk bilimi unsurlarını tespit etmek ve örneklerini göstermek amacı ile hazırlanmıştır. Yahya Akengin Türk kültürü ile adeta bütünleşmiş bir yazardır. Bu durum sanatçının eserlerini oluştururken halk biliminden büyük ölçüde faydalandığını gösterir. Yazarın her türden eserinde halk kültürü, halk yaşantısı, gelenekler ve göreneklere dair izler bulmak mümkündür. Toplam dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünü“Giriş”oluşturmaktadır. Bu bölümde araştırmanın konusu, amaç ve önemi, kapsamı, materyal ve metoduna yer verilmiştir. İkinci bölümde Yahya Akengin'in Hayatı, Sanatı ve Eserleri ele alınmış; üçüncü bölümde yazarın eserlerindeki halk bilimi unsurları bu alanda yapılan tasniflerden faydalanılarak başlıklar halinde verilmiştir. Dördüncü bölümde ise eserlerde yer alan halk edebiyatı unsurları“Anonim Halk Edebiyatı”,“Âşık Edebiyatı”,“Tekke-Tasavvuf Edebiyatı”başlıkları altında ele alınmıştır. Sonuç kısmı ise tüm bölümlerin genel bir değerlendirmesi niteliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared in order to identify the elements of folk science in the published works and radio plays of Yahya Akengin, one of the authors of Hisar journal, and to show examples of them. Yahya Akengin is a writer who is almost integrated with Turkish culture. This situation shows that the artist made great use of folk science when creating his works. It is possible to find traces of folk culture, folk life, traditions and customs in all kinds of works of the author. The first part of the study, which consists of a total of four parts, is“Introduction”. In this section, the subject, purpose and importance, scope, material and method of the research are given. In the second part, the Life, Art and Works of Yahya Akengin are discussed; in the third part, the elements of folk science in the author's works are given in the form of titles using the classifications made in this field. In the fourth chapter, the elements of folk literature contained in the works are discussed under the headings of“Anonymous Folk Literature”,“Ashik Literature”,“Tekke-Sufi Literature”. The conclusion part is a general evaluation of all the sections.