Ihlara (Kapadokya) özel çevre koruma bölgesi ve yakınçevresi örneğinde koruma kullanma dengeli planlamaların oluşturulmasında kriterlerin saptanması
Determination of criteria in the elaboration of planing procedures addressing protection use equilibrium an example: Ihlara (Cappadocia) specially protected area and its close vicinity
  1. Tez No: 87969
  2. Yazar: ÖMER GÜLKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
oz DOKTORA TEZİ IHLARA (KAPADOKYA) ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ VE YAKIN ÇEVRESİ ÖRNEĞİNDE; KORUMA-KULLANMA DENGELİ PLANLAMALARIN OLUŞTURULMASINDA KRİTERLERİN SAPTANMASI Ömer GULKAL ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ PEYZAJ MİMARLIĞI ANABİLİMDALI Danışman: Prof. Dr. Erdoğan GÜLTEKİN Yıl. 1999, Sayfa 212 Jüri: Prof. Dr. Erdoğan GÜLTEKİN Prof. Dr. Türker ALTAN Prof. Dr. Hayran ÇELEM Aksaray İli sınırlan içerisinde ve İlin 25 km güneydoğusunda, 34° 16' enlem, 3 8° 15' boylamın kesiştiği noktada yer alan Ihlara Vadisi, bu çalışmanın odağım oluşturmaktadır. Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilen bölge ise 58 km2 lik bir alanı kaplamaktadır. Doğal ve kültürel değerler açısından büyük bir kaynağa.sahip olan Ihlara Vadisi ve yakın çevresinin doğal yapısını oluşturan jeolojisi, toprak, iklim, hidroloji, flora ve faunası detaylı olarak araştırılmıştır. Bölgenin kültürel yapısını oluşturan tarihi ve arkeolojik değerler, tarım, turizm ve rekreasyon potansiyeli gibi özellikleri de ayrıntılı olarak incelenmiştir. Uzmanlar, yöre halkı, yerli ve yabancı ziyaretçiler olmak üzere 4 hedef grubu üzerinde anket çalışması uygulanmış, kullanımlarla ilgili talep, eğilim ve gereksinimler belirlenmiştir. Araştırmanın koruma ve kullanma açısından iki farklı yönü olması sebebiyle, mevcut alan kullanımlarının koruma ve kullanma ağırlıklı olarak belirlenmesine çalışılmıştır. Bu amaçla yürütülen ikinci anket çalışması, uzmanlar, kamuoyu ve karar mercileri üzerinde uygulanarak, koruma-kullanma kriterleri saptanmış, konuyla ilgili öneriler geliştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; Ihlara (Kapadokya) Özel Çevre Koruma Bölgesi ve yakın çevresinin genelde koruma ağırlıklı olarak kullanılması, daha uygundur. I
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. THESIS DETERMINATION OF CRITERIA IN THE ELABORATION OF PLANING PROCEDURES ADDRESSING PROTECTION USE EQUILIBRIUM AN EXAMPLE : IHLARA (CAPPADOCIA) SPECIALLY PROTECTED AREA AND ITS CLOSE VICINITY Omer GULKAL DEPARTMENT OF LANDSCAPE ARCHITECTURE INSTITUTE AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Erdoğan GÜLTEKİN Year 1999, Pages 212 Jury : Prof. Dr. Erdoğan GÜLTEKİN Prof. Dr. Türker ALTAN Prof. Dr. Hayran ÇELEM Ihlara Valley, which takes part at 25 km Southeast and in the borders of the Aksaray Province and AT the interception of the points 34° 16' in latitude, 38° 15' in longitude, formed the focus of this study. The region which was declared as the specially protected area, occupies 58 km2. Geology, soil, climate, hydrology, plant and animal life generate the natural structure of the Ihlara Valley having great source of natural and cultural values, were researched in detail. The properties that form the cultural structure of the region such as historical and archaeologic values, agriculture, tourism and recreation potential were detailly examined. The inquiry has been applied over four target group consisting of experts, local people, native and foreigner visitors and request, tendency and requirements related to usage were determined. Since research has two different direction as protection and usage, existing region usage was tried to be determined in terms of protection and usage. The second inquiry study managing this aim has been applied over experts, public opinion and decision markers, protection-usage criteria were determined and recommendations related to subject were developed. As a result of this study,“ protection weighted usage”was found to be more appropriate model for the region. II