Malatya yöresinde kremadan ve yoğurttan elde edilen çeşitli tereyağlarının fizikokimyasal mikrobiyolojik ve duyusal nitelikleri üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
A Comparative study on physicochemical, microbiological and organoleptic qualities of butter produced from cream and yogurt in Malatya region
- Tez No: 87973
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA KONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ MALATYA YÖRESİNDE KREMADAN VE YOĞURTTAN ELDE EDİLEN ÇEŞİTLİ TEREYAĞLARTNIN FİZİKOKİMYASAL, MİKROBİYOLOJİK VE DUYUSAL NİTELİKLERİ ÜZERİNE KARŞTLAŞTniMALI BİR ARAŞTIRMA A. Adnan HAYALOGLU ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GD3 A MÜHENDİSLİĞİ ANADİLİM DALI Danışman : ProfDr. Atilla KONAR Yıl: 1999, Sayfa: 74 Jüri : Prof.Dr. Atilla KONAR : Doç.Dr. Mehmet GÜVEN : Yrd.Doç.Dr. Zerrin ERGİNKAYA Bu çalışmada, iki ayrı hammadde (yoğurt ve krema) kullanılarak üretilen tereyağlanmn fizikokimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal nitelikleri incelenmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında, Malatya Piyasasında tüketime sunulan tereyağlan, ikinci aşamasında ise, laboratuvarda üretilen tereyağlan ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. THESIS A COMPARATIVE STUDY ON PHYSICOCHEMICAL, MICROBIOLOGICAL AND ORGANOLEPTIC QUALITIES OF BUTTER PRODUCED FROM CREAM AND YOGURT IN MALATYA REGION A. Adnan HAYALOGLU DEPARTMENT OF FOOD ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLD2D SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof.Dr. Atilla KONAR Year: 1999, Pages: 74 Jury : Prof.Dr. Atilla KONAR : Assoc.Prof.Dr. Mehmet GÜVEN : Assist.Prof.Dr. Zerrin ERGİNKAYA In this study, some physicochemical, microbiological and organoleptic^ qualities of butter made from yogurt and cream were investigated. Butter samples were firstly provided from Malatya Markets and secondly, produced in laboratory were examined.