Mustafabeyli-Aslanpınarı-Kırmıtlı ve Tatarlı (Osmaniye) yöresi kuvaterner yaşlı bazaltların jeoloji ve petrografisi
Mustafabeyli-Aslanpınarı-Kırmıtlı and Tatarlı (Osmaniye) area basalts which area quaterner ages determine geology and petrography properties
  1. Tez No: 87974
  2. Yazar: AYHAN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET İŞLER, PROF. DR. SERVET YAMAN, YRD. DOÇ. DR. OSMAN PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ Mustafa beyli - Aslan pınarı -Kırmıtlı ve Tatarlı (Osmaniye) yöresi Kuvaterner Bazaltlarının Jeoloji ve Petrografisi AYHAN IŞIK ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI Damşman:Prof. Dr. Fikret İŞLER Yıl: 1999, Sayfa : 57 Jüri : Prof. Dr. Servet YAMAN : Yrd. Doç. Dr. Osman PARLAK Bu araştırmada Mustafa beyli - Aslan pınarı - Kırmıtlı ve Tatarlı (Osmaniye) yöresi Kuvaterner Bazaltlarının Jeolojik ve Petrografik özellikleri incelenmiştir. Bölgemiz içerisinde yüzeyleme gösteren plato bazaltları, yapılan arazi gözlemleri ve mikroskobik çalışmalar sonrasında üç farklı aşama içerisinde gelişmiş oldukları ve aralarında bir takım fızikse! ve mineralojik bileşimsel farkların olduğu tespit edilmiştir. Hemen hemen tüm bazalt örneklerinde otomorf olivin ve titanlı ojit minerallerinin varlığı dikkat çekicidir. Eosen-Oligosen yaşlı İsalı formasyonu bölgemiz içerisinde yüzeyleme gösteren en yaşlı birim olup plato bazaltları ile diskordan oluştururlar. Anahtar kelimeler : Plato Bazaltları, Delihalil, Piroklastik, Kuvaterner, Titanlı ojit.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS Mustafa beyli - Aslan pınarı -Kır mitli ve Ta tarh (Osmaniye) Area Basalts which are Quaterner ages determine Geology and Petrography properties AYHAN IŞIK DEPARTMENT OF GEOLOGY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSTY OF ÇUKUROVA Supervisor: Prof Dr. Fikret İŞLER Year: 1999, pages : 37 Jury :.Prof Dr. Servet YAMAN : Yrd. Doc. Dr. Osman PARLAK In this research quaterner basalt, Geology and Petrography properties of Mustafabeyli - Aslanpinan - Kirnuth and Tatar h (Osmaniye) was analysed. In our region the intraccmtinetital basalts that show a smoothness after the microscobic works and the observations that were done. They were developed in three different period and it was proved that three physical and minerological compound difference. Almost in all basalt examples the foundation of otomorf olivine and titane augite minerals ate an attractive things. Isah Formation which is Eosen - Oligosen age is the oldest units in our region that show a smoothness composed of inhaeontinental basalts and discordane. Key words : Intracontinental Basalts, Delihalil, Piroclastice, Quaternary, titane augite. n