The impact of transformational leadership on employee engagement, performance, and organizational culture
Dönüşümcü liderliğin çalışan bağlılığı, performans ve örgüt kültürü üzerindeki etkisi
- Tez No: 879738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, dönüşümcü liderliğin organizasyondaki çalışan bağlılığını ve mutluluğunu, üretkenliğini, performansını ve moralini nasıl etkilediğini incelemektedir. Önceki araştırmalar, dönüşümcü liderlik ile bu nitelikler arasında pozitif ilişkiler olduğunu göstermiştir ancak bu çalışma, bağlamın düzenleyici etkilerini açıklamaktadır. Niceliksel bir metodoloji kullanan bu çalışma, üç ana hipotezi değerlendirmek için ki-kare testleri, güvenilirlik analizi ve tanımlayıcı istatistikler kullanarak dönüşümcü liderlik davranışları ile farklı organizasyonel sonuçlar arasındaki ilişkiyi araştırdı. İlk hipotez, örnek olarak liderlik eden yöneticilerin, çalışanların örgütsel başarıya katkılarına ilişkin algılarını geliştirip geliştirmediğini araştırdı. İkinci hipotez, dönüşümcü liderlik ile hem iş tatmini hem de çalışanı elde tutma arasındaki ilişkiyi değerlendirdi. Üçüncü hipotez, dönüşümsel liderliğin organizasyonlarda yenilikçiliği ve uyarlanabilirliği teşvik etme üzerindeki etkisini araştırdı. Yani bağımsız değişken dönüşümsel liderlik, diğer üçü ise bağımlı değişkenlerdir (çalışan bağlılığı, performans ve örgütsel davranış). 360 çalışandan veri toplamak için yapılandırılmış bir anket kullanıldı. Verileri özetlemek için tanımlayıcı istatistikler, bulunan ilişkilerin anlamlılığını değerlendirmek için ki-kare testleri ve anket araçlarının kendi içinde tutarlı olduğundan emin olmak için güvenilirlik testleri (Cronbach's Alpha) kullanıldı. Sonuçlar hipotezlere önemli destek sağlıyor ve dönüşümcü liderliğin örgütsel uyumu, çalışanların bağlılığını, elde tutmayı ve memnuniyetini iyileştirdiğini gösteriyor. İstenilen davranışa örnek oluşturan, yapıcı eleştiri sunan ve beceri gelişimini destekleyen liderler, çalışanların ilgisini çekmenin yanı sıra yaratıcılık kültürünü de geliştirir. Bu sonuçlar, performanslarını ve kültürlerini geliştirmeyi amaçlayan kuruluşların, dönüşümcü liderlik uygulamalarının geliştirilmesine ve uygulanmasına öncelik vermesi gerektiğini göstermektedir. Kuruluşlar, daha katılımcı, memnun ve yenilikçi bir iş gücünü teşvik ederek, dinamik bir iş ortamında daha uzun vadeli başarı ve uyum sağlama yeteneği elde edebilir. Bu çalışma, örgütsel mükemmelliğe ulaşmada dönüşümcü liderliğin kritik rolünü vurgulayarak, liderlik ve örgütsel davranış üzerine giderek artan literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how transformational leadership influences employee engagement and happiness, productivity, performance, and morale in the organization. Previous research has shown positive relationships between transformational leadership and these attributes, but this study accounts for context's moderating effects. Using a quantitative methodology, the study investigated the association between transformational leadership behaviors and different organizational outcomes by using chi-square tests, reliability analysis, and descriptive statistics to evaluate three main hypotheses. The first hypothesis explored whether supervisors who lead by example enhance employees' perception of their contributions to organizational success. The second hypothesis assessed the correlation between transformational leadership and both job satisfaction and employee retention. The third hypothesis investigated the influence of transformational leadership on fostering innovation and adaptability within organizations. So the independent variable is transformational leadership and the other three are dependent variables (employee engagement, performance, and organizational behavior ). A structured survey was used to gather data from 360 employees. Descriptive statistics were used to summarize the data, chi-square tests were used to assess the significance of the relationships found, and reliability tests (Cronbach's Alpha) were used to make sure the survey instruments were internally consistent. The results provide substantial support for the hypotheses and show that transformational leadership improves organizational adaptation, employee engagement, retention, and satisfaction. In addition to engaging employees, leaders who set an example of desired conduct, offer constructive criticism, and support skill development fosters a culture of creativity. These results suggest that organizations aiming to enhance their performance and culture should prioritize the development and implementation of transformational leadership practices. By fostering a more engaged, satisfied, and innovative workforce, organizations can achieve greater long-term success and adaptability in a dynamic business environment. This study contributes to the growing body of literature on leadership and organizational behavior, highlighting the critical role of transformational leadership in achieving organizational excellence.