Dışmekan aydınlatması arıza bildirimi ve kestirimi için LoRa tabanlı bir IoT uygulaması geliştirilmesi
Developing a LoRa based IoT application for outdoor street lighting fault detection in smart cities
  1. Tez No: 670571
  2. Yazar: EZGİM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKEREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sokak aydınlatmaları, yüzyıllardır geceyi aydınlatan temel bir hizmettir. İnsanların karanlıkta saldırıya veya soyguna uğrama gibi güvenlik zafiyetlerini önlemede önemli bir yardımcıdır. Dolayısıyla, aynı zamanda toplum huzuruna katkıda bulunan bir hizmettir. Ancak, günümüz sokak aydınlatmalarının arızalarını otomatik olarak rapor edecek bir sistem bulunmamaktadır. Geliştirilecek akıllı bir sistem, enerji tüketimi ve kapsama sorununu çözmeli, arıza olup olmadığının kestirimini yapabilmelidir. Bu çalışmada nesnelerin interneti konseptiyle geliştirilen LoRa teknolojisi ile oluşabilecek aydınlatma arızalarının tespiti hedeflenmektedir. LoRaWAN baz istasyonu yapılandırılmış, ışık şiddeti bilgisini LoRa sinyali ile gönderen uç cihaz geliştirilmiştir. Bu kapsamda, uygulama yazılımları geliştirilmiştir. Şehir içinde ve dışında saha testleri yapılmıştır. Elde edilen sinyal değerleri analiz edilmiş ve test noktaları bazında iletim oranları incelenmiştir. 11 km yarıçaplı kapsama alanı sağlanmış ve yol kayıpları hesaplanmıştır. Ölçülen ışık şiddeti değerinden, bir arıza kestirim modeli tasarlanarak arıza tespiti yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Street lights have been an essential service that illuminates the night for centuries. It is an important aid in preventing security vulnerabilities such as people being attacked or robbed in the dark. Therefore, it is also a service that contributes to public peace. However, there is no system to automatically report the failures of today's street lighting. A smart system to be developed should solve the energy consumption and coverage problem, and be able to predict whether there is a malfunction or not. In this study, it is aimed to detect the lighting failures that may occur with the LoRa technology developed with the concept of the Internet of Things. A LoRaWAN base station is configured, and an end device that sends light intensity information with LoRa signal is developed. In this context, software applications has been developed. Field tests were carried out in and outside the city. Field tests were carried out in and outside the city. The obtained signal values were analyzed and the transmission rates were examined on the basis of test points. A coverage area of 11 km radius is provided and path losses are calculated. Fault detection was made by designing a fault prediction model from the measured light intensity value. Obtained results were evaluated.