Tatarlı Höyük kazılarında ele geçen hellenistik dönem tıp aletleri ve arkeometrik analizleri
Hellenistic period medical instruments collected in Tatarlı Höyük excavations and their archaeometric analyze
  1. Tez No: 866095
  2. Yazar: ESMA KARAKILÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOPAKSU, DOÇ. DR. KAZIM SERDAR GİRGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tatarlı Höyük, Adana'nın doğusunda, Toprakkale'nin 9 km kuzeybatısında, Ceyhan ilçesi Mustafabeyli Mahallesi'ne 5 km uzaklıktaki Tatarlı Köyü içindedir. Doç. Dr. K.Serdar GİRGİNER başkanlığında 2007'den itibaren kazılan höyükte, Neolitik Dönemden Erken Roma Döneminin başlarına kadar sürekli bir yerleşim tabakalanması saptanmıştır. Hellenistik Dönem tabakalarında ele geçen metal buluntular arasında tıp aletleri de bulunmaktadır. Bu tezin konusu ise, Hellenistik Döneme ait bu tıp aletleri ve arkeometrik analizleridir. Tıp; insanlığın var olduğu günden bu yana hayatın vazgeçilmez bir alanıdır. Tıp aletlerinin şekil, içerik ve formu Antik Dönem'de de tedaviye en yararlı olacak şekilde tasarlanmaktaydı. Bilimsel kazılar dışında elde edilen aletlerin dağınık şekillerde temini, onların kullanım amaçları ile ait oldukları zamanı belirlemeyi zorlaştırmıştır. Bu kazılarda ele geçen aletler ile birlikte eğer sikkeler de varsa bu aletleri tarihlemek daha kolaylaşmaktadır. Bu çalışmada, incelenen tıp aletleri, şekil ve işlev olarak sınıflandırılarak kataloglanmıştır. Ayrıca aletlerin portatif XRF ile analizi yapılarak içerikleri de araştırılmıştır. Hellenistik Dönem Tatarlı Höyük'te ele geçen tıp aletleri hakkında elde edilen bilgiler yorumlanarak literatüre dahil etmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tatarlı Höyük is situated in Tatarlı Village, 5 km away from Mustafabeyli Neighborhood in Ceyhan District, 9 km northwest of Toprakkale, to the east of Adana. Since 2007, excavations have been carried out under the supervision of Assoc. Prof. Dr. K. Serdar GİRGİNER, revealing a continuous stratification of settlements from the Neolithic Period to the early Roman Period. Alongside the metal artifacts discovered from the Hellenistic Period layers, medical instruments have also been found. The focus of this thesis is on these Hellenistic medical instruments and their archaeometric analyses. Medicine has been an essential aspect of human life since ancient times. The design of medical instruments, in terms of their shape, content, and form, aimed to maximize their effectiveness in treatment. The sporadic discoveries of instruments outside of systematic excavations have posed challenges in determining their purpose and dating. However, the presence of coins found alongside these instruments during excavations facilitates their dating process. This study involves the classification and cataloging of the examined medical instruments based on their shape and function. Furthermore, their contents have been analyzed using portable XRF. The obtained information about the medical instruments unearthed at Hellenistic Tatarlı Höyük has been interpreted and intended to be incorporated into the existing literature.