Acil serviste çalışan sağlık profesyonellerinin çocuk istismarı ve ihmali hakkındaki bilgi düzeyinin veilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determining the knowledge level of the health professionals working in the emergency department aboutchild abuse and neglect and related factors
  1. Tez No: 879741
  2. Yazar: AYŞE EZGİ KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER BERNA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Acil serviste çalışan sağlık profesyonellerinin çocuk istismarı ve ihmali hakkındaki bilgi düzeyinin değerlendirilip ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılan tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma evrenini Ekim 2023 ile Ocak 2024 tarihleri arasında, İstanbul'da bir eğitim araştırma hastanesinin çocuk, erişkin ve kadın doğum acil servislerinde çalışan 210 sağlık profesyonelleri oluştururken, örneklemini ise evrenin tamamı oluşturdu. Araştırma verilerine“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerinin Tanılanmasına Yönelik Ölçek”kullanılarak ulaşıldı.Verilerin analizi R vers. 2.15.3 programı (R Core Team, 2013) kullanılarak yapıldı. Bulgular: Katılımcıların %67.6'sı (n=142) kadın, %61'i (n=128) 25-30 yaş arası, %24.3'ü (n=51) Marmara bölgesi doğumlu, %64.3'ü (n=135) bekâr, %71.9'u (n=151) acil serviste 1-5 yıldır görev yapmakta, %68.1'i (n=143) 1-5 yıldır çalışmakta, %61'i (n=128) Çocuk İstismarı ve İhmali (Çİİ) konusunda eğitim aldığı saptandı. Ölçeğin toplam puan ortalaması ve tüm alt boyutların 3.5 puan ve üzerinde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: It is a descriptive study conducted to evaluate the level of knowledge of health professionals working in the emergency department about child abuse and neglect and to determine the related factors. Material and Method: The study population consisted of 210 healthcare professionals working in the pediatric, adult and obstetric emergency departments of a training and research hospital in Istanbul between October 2023 and January 2024, while the sample consisted of the entire population. The research data were obtained using the“Introductory Information Form”and the“Scale for the Diagnosis of Symptoms and Risks of Child Abuse and Neglect”. 2.15.3 program (R Core Team, 2013). Results: 67.6% (n=142) of the participants were female, 61% (n=128) were between 25-30 years old, 24.3% (n=51) were born in Marmara region, 64.3% (n=135) were single, 71. 9% (n=151) had been working in the emergency department for 1-5 years, 68.1% (n=143) had been working for 1-5 years, 61% (n=128) had received training on Child Abuse and Neglect (CAIN). The mean total score of the scale and all sub-dimensions were 3.5 points and above.