Bebek çoraplarında konfor ve performans özelliklerinin araştırılması
Investigation of comfort and performance properties in baby socks
- Tez No: 879740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN BECENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Konfor tüketici memnuniyetinin önemli bir belirleyicisidir. Çoraplar, ayak ve çevre arasında bariyer oluşturarak kişilerin hem termal hem de duyusal konforunu sağlar. Ayak konfor durumu, vücudun genel konforu üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu için çok önemlidir. Su emme oranı, ısı iletkenliği, hava ve su buharı geçirgenliği, ilmek yoğunluğu, çorap yapımında kullanılan tekstil malzemelerinin türüne bağlı olarak değişir. Bebeğin çorabı, sağlığı ve konforu açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle bebek çorabı üretiminde birçok faktörü dikkate almak gerekmektedir. Konfor açısından,hava almayı sağlayan, teri emen, anti bakteriyel özelliklere sahip olmalıdır. Sıkı çoraplar ayağın geli¬şimini engellerken, hava ve su buharı geçirgenliği olmayan, çoraplar da çocuğu ra¬hatsız edebilir. Bu nedenle bebek çorabı tasarımlarında termal konfor özellikleri dikkate alınarak tekstil malzeme seçimi yapılmalıdır. Kullanım öncesi çorapların performans özelliklerinin bilinmesi ve bu şekilde bebek ayak konforunun sağlanmasını gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, farklı elyaflardan üretilmiş farklı yapısal özellikteki boyalı ve boyasız bebek çoraplarından rastgele yöntemle mağaza ve pazarlardan örnekler toplanarak konfor özellikleri ve antibakteriyel performansları uluslar arası standartlara uygun testlerle belirlenecektir. Kumaş yapısal özelliklerine, lif çeşidine ve üretim yöntemine bağlı olarak konfor ve anti bakteriyel özellikleri karşılaştırılacaktır. Çorapların termal konfor özellikleri; hava geçirgenliği (TS 391 EN ISO 9237 (T)), Termal Geçirgenlik Direnci Ölçümü (Sweatıng Guarded) (TS EN ISO 11092 ), Su Buharı Geçirgenliği Direnci Ölçümü (Sweatıng Guarded) TS EN ISO 11092), Isı İletkenliği (TS EN 12667) Hidrofilite (TS 866 ) analizleri ile belirlenecektir. Seçilecek bakteri ve maya türlerine karşı antimikrobiyal aktiviteleri JIS 1902 standardına göre ölçülecektir. Ayrıca patlama mukavemet(ISO 13938) , yıkama sonrası boyutsal değişim(TS EN ISO 3759 (T), boncuklanma testleri( TSE EN ISO 12945–2), Kumaş – Birim Alan Ağırlığı (gramaj, TS 251 (T) ) uygulanarak fiziksel özellikleri de belirlenecektir. Elde edilen sonuçlar ile bebek çoraplarının performas özellikleri hakkında veri tabanı niteliğinde detaylı bilgi kaynaklarının oluşturulmasına katkı sağlanması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Comfort is an important determinant of consumer satisfaction for garments. Socks provide both thermal and sensory comfort of people by creating a barrier between the foot and the environment. Foot comfort condition is very important as it has a great influence on the overall comfort of the body. Foot comfort condition is very important as it has a great influence on the overall comfort of the body. Socks are of great importance for the baby's health and comfort. For this reason, it is necessary to consider many factors in the production of baby socks.It should have anti-bacterial properties that allow breathing, absorb sweat. While tight socks prevent the development of the foot, socks that are not permeable to air and water vapor may also disturb the child. For this reason, textile material selection should be made considering the thermal comfort properties in baby socks designs. It is necessary to know the performance characteristics of the socks before use and to provide baby foot comfort in this way. In this thesis, samples of dyed and undyed baby socks with different structural properties produced from different fibers will be collected randomly from stores and markets, and their comfort properties and antibacterial performances will be determined by tests in accordance with international standards. The comfort and antibacterial properties will be compared depending on the fabric structural properties, fiber type and production method. Thermal comfort properties of socks; air permeability (TS 391 EN ISO 9237 (T)), Thermal Permeability Resistance Measurement (Sweating Guarded) (TS EN ISO 11092), Water Vapor Permeability Resistance Measurement (Sweating Guarded) TS EN ISO 11092), Thermal Conductivity (TS EN 12667) Hydrophility (TS 866) (analysis will be determined. Antimicrobial activities against various bacterial and yeast species will be measured according to the JIS 1902 standard. In addition, the physical properties are determined by applying burst strength (ISO 13938), dimensional change after washing (TS EN ISO 3759 (T), pilling tests (TSE EN ISO 12945-2), Fabric - Unit Area Weight (gram weight, TS 251 (T)). will be determined. With the results obtained, it is planned to contribute to the creation of detailed information sources as a database about the performance characteristics of baby socks.