Halk kültürünün aktarımında çocuk oyunları: İstanbul Silivri Selimpaşa çocuk oyunları örneği
Children's games in the transmission of folk culture: an example of children's games in Istanbul Silivri Selimpasa
  1. Tez No: 879742
  2. Yazar: KADER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN AKÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Toplumun en küçük yapı taşı olan ailenin birer ferdi olarak yer alan çocuk, sosyal ve fiziksel gelişimi için oyuna ihtiyaç duyar.Oyun oynarken grup içinde veya bireysel olarak kendini ifade etme,bulma,kavrama,keşfetme becerileri geliştirir.Oyun dünyanın her yerinde çocuklar için bir ihtiyaçtır.Yine dünyanın her yerindeki ve her kültürden çocuklar tarafından oynanmaktadır.Nesiller arasındaki dinamik yapıdır.Zengin oyun yapısı kültürün sonraki kuşaklara aktarımı ile doğrudan alakalı olurken bazıları varlığını doğrudan korur bazıları yeniden şekillenerek devamlılık sağlar bazıları ise yok olup gider.Türk toplumu içinde de devamlılığını koruyan oyunlar olduğu gibi unutulmuş oyunlar da söz konusudur.İstanbul'un Silivri gibi bir sahil kent anlayışına sahip Selimpaşa mahallesinin de oyunları bakımından ne derece zenginlik göstermekte olduğunun incelenmesi tez çalışmamızın amaçları arasındadır.Çocukların grup içerisinde veya kendi kendilerine bu oyunları oynamayı ne kadar tercih ettikleri ve bu oyunların kimlerden öğrenildiği,oyunlara yapılan eklenti ve çıkarılan kısımlar da“Selimpaşa Çocuk Oyunları”tez çalışmamızın ana amaçları arasındadır.Kültürel aktarımın bir parçası olan çocuk oyunları, bulunduğu toplum hakkında bilgi verirken o toplumun Halk Bilimi unsurları hakkında da ne kadar veri sağladığının tespiti açısından önemlidir.“Selimpaşa Çocuk Oyunları”nın Halk Bilimi unsurlarını taşıyıp taşımamaları belirlenecek amaçlar doğrultusundadır.
Özet (Çeviri)
The child who takes part as a member of the family, which is the smallest building block of society, it needs play for its social and physical development.Develops self-expression, discovery, comprehension, discovery skills in a group or individually while playing games.Play is a need for children all over the world.Again, it is played by children from all over the world and from all cultures.It is the dynamic structure Decoupled between generations.While the rich game structure is directly related to the transmission of culture to the next generations, some of them directly preserve their existence, some of them provide continuity by reshaping, and others disappear.As there are games that also maintain their continuity within the Turkish society there are also forgotten games involved.Among the objectives of our thesis study is to Decipher the degree to which the Selimpasa neighborhood of Istanbul, which has a coastal city concept like Silivri, shows richness in terms of its games.How much children prefer to play these games in a group or on their own, and from whom these games are learned,additions to the games and Deciphered parts are also among the main objectives of our thesis“Selimpasa Children's Games”.Children's games that are part of cultural transmission, while providing information about the society in which it is located, it is important to determine how much data that society provides about the elements of Folk Science. Whether the“Selimpasa Children's Games”carry the elements of Folk Science or not is in line with the purposes to be determined.