Özel bakım veren ebeveynlerin hayat boyu öğrenme eğilimleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişki
The relationship between lifelong learning tendencies and life quality of parents that give special care
- Tez No: 879751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT YAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Toplum içerisinde sosyal, ekonomik, teknolojik ve sağlık alanlarında yaşanan gelişmeler; engelli bireylerin bakımı ve refahının sağlanmasında gelişim ve değişimleri beraberinde getirmiştir. Bu alanda yapılan çalışmalar gelişim ve değişimin sağlanmasında öğrenmenin önemini ve yaşam kalitesine etkisini ortaya koymuştur. Engelli nüfusun toplum ile kaynaştırılarak sosyal yaşamdan koparılmadan hayatlarına devam edebilmeleri, bakımlarının doğru ve zamanında yapılması ve bu bağlamda yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi çözüm bekleyen konulardan biridir. Bu nedenlerle engellilik olgusunun bireyin bakımını gerçekleştirenler ile birlikte araştırılması önem arz etmektedir. Bu araştırmanın temel amacı özel bakım veren ebeveynlerin hayat boyu öğrenme eğilimleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca bu değişkenlerin yaş, cinsiyet, öğrenim durumu ve engel oranı gibi sosyodemografik değişkenler ile ilişkisi ve istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma nicel bir çalışma olup, tarama çalışmalarında kullanılan ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Fatsa ilçesinde yaşayan 85 gönüllü engelli birey ebeveyni oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimi Ölçeği”ve“Yaşam Kalitesi Ölçeği Türkçe Versiyonu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde MS Excel ve SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. Çarpıklık ve Basıklık Analizi ve Shapiro-Wilk testi ile dağılımların normalliğine bakılmış, normal dağılım gösteren verilerde Pearson korelasyon analizi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve bağımsız örneklem t-testi, normal dağılım göstermeyen veriler için Spearman Brown korelasyon analizi, Mann Whitney - U testi ve Kruskal Wallis H testleri kullanılmıştır. Analizler sonucunda engelli bireylerin bakımını sağlayan ebeveynlerin hayat boyu öğrenme eğilimleri ile yaşam kaliteleri arasında orta düzeyde ve pozitif anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçlar alanyazın ışığında tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The developments in the social, economic, technological and health areas in the society provide developments and changes in the care and welfare of disabled individuals. Studies in this area reveale the importance of learning in the realization of development and change and its effect on quality of life. One of the issues waiting for a solution is to integrate the disabled population with the society and continue their lives without being cut off from social life, to be cared for correctly and on time, and to improve their quality of life in this context. For these reasons, it is important to investigate the disability together with the caregivers of the individual. The main purpose of this research is to examine the relationship between lifelong learning tendencies and life quality of parents who provide special care. In addition, the relationship of these variables with sociodemographic variables such as age, gender, educational status and disability rate and whether they show statistically significant differences are examined. This research is a quantitative study and the relational screening model is used. The sample group of the study consists of 85 voluntary disabled parents living in Fatsa district.“Personal Information Form”,“Lifelong Learning Tendency Scale”and“Quality of Life Scale Turkish Version”are used to obtain the data. In the analysis of the data MS Excel and SPSS 26 package program are used. The normality of the distributions is checked using the Skewness and Kurtosis Analysis and the Shapiro-Wilk test. Pearson correlation analysis, one-way analysis of variance (ANOVA) and independent sample t-test are used for normally distributed data. Spearman Brown correlation analysis, Mann Whitney- U test and Kruskal Wallis H tests are used for abnormaly distributed data. As a result of the analyzes, it is determined that there is a moderate and positive significant relationship between the lifelong learning tendencies of the parents who care for the disabled individuals and their life quality. After the results obtained in the research are discussed in the light of the literature, suggestions are made.