Yamula baraj gölü'nde yaşayan gümüş balığı (atherina boyeri rısso,1810)'nın otolit biyometrisi
Otolith biometry of big-scale sand smelt (atherina boyeri risso, 1810) living in yamula dam lake
- Tez No: 956571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Atherina boyeri'nin Yamula Baraj Gölü populasyonundan elde edilen bireylerinde sagittal otolit biyometrisi analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra, örneklem grubuna ait cinsiyet oranı, boy ve ağırlık dağılımı ile boy-ağırlık ve boylar arası ilişkilere dair temel biyolojik parametreler de değerlendirilmiştir. Örnekler, Mart ve Mayıs 2024 ayları arasında, ticari balıkçılık faaliyetleri yoluyla elde edilmiştir. İncelenen balıklarda uzunluk ölçümleri (total, çatal ve standart) gerçekleştirilmiş ve her bireyin ağırlığı belirlenmiştir. Bireylerin cinsiyet ayrımı, gonadların makroskobik düzeyde değerlendirilmesiyle yapılmıştır. Her balık örneğinden sağ ve sol otolitler alınarak, temizlenmiş ve kurutularak depolanmıştır. Otolitlere ait uzunluk (OL), yükseklik (OH), çevre (OP) ve alan (OA) değerleri ölçülerek kaydedilmiştir. Altı şekil indeksi, otolit morfometrik verileri kullanılarak belirlenmiştir. Otolit parametreleri ile balık boyu arasındaki ilişkiler, üssel regresyon denklemi aracılığıyla analiz edilmiştir. Ortalama yüzde tahmin hataları, her bir ilişki bazında hesaplanmıştır. Araştırma için toplam 310 birey incelenmiştir. Örneklemin eşey oranı 1.0:0.72 olarak belirlenmiştir. Örneklerin total boyları (TB) 45.83-87.58 mm ve ağırlıkları 0.40-4.32 g arasında değişim göstermiştir. Cinsiyetler arasında boy ve ağırlık dağılımları farklı çıkmıştır. Boy-ağırlık ilişkisinin b parametresi tüm örnekler için 3.763 olarak hesaplanmıştır. Otolit parametreleri ile total boy arasındaki ilişkilerin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu görülmüştür (P˂0.001). Çalışmada ortalama yüzde hata değerleri %5'den düşük çıkmıştır. Dişi ve erkek bireylerde TB-OA (r2>0.850), arasındaki ilişki diğer ilişkilerinden daha kuvvetli belirlenmiştir. Tüm şekil indeksleri için sağ-sol bölge arasında fark gözlenmez iken, eşeyler arasında 3 şekil (şekil faktörü, dairesellik ve ovallik) indeksinde fark tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Atherina boyeri'de balık boyunun otolit ölçümleri kullanılarak güvenilir şekilde geri hesaplanabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, sagittal otolith biometry was analyzed in individuals of Atherina boyeri obtained from the Yamula Dam Lake population. In addition, basic biological parameters related to sex ratio, length and weight distribution, length-weight and length-to-length relationships were evaluated. Samples were obtained through commercial fishing activities between March and May 2024. Length measurements (total, fork and standard) were performed on the examined fish and the weight of each individual was determined. Sex discrimination of individuals was made by evaluating the gonads at the macroscopic level. Right and left otoliths were taken from each fish sample, cleaned, dried and stored. Length (OL), height (OH), circumference (OP) and area (OA) values of otoliths were measured and recorded. Six shape indices were determined using otolith morphometric data. Relationships between otolith parameters and fish length were analyzed by exponential regression equation. The average percentage prediction errors were calculated for each relationship. A total of 310 individuals were examined for the study. The sex ratio of the sample was determined as 1.0:0.72. The total length (TB) of the samples varied between 45.83-87.58 mm and their weights varied between 0.40-4.32 g. The length and weight distributions were different between the sexes. The b parameter of the length-weight relationship was calculated as 3.763 for all samples. It was seen that the relationships between otolith parameters and total length were statistically significant (P˂0.001). The average percentage error values in the study were lower than 5%. The relationship between TB-OA (r2>0.850) was determined to be stronger than the other relationships in female and male individuals. While no difference was observed between the right-left regions for all shape indices, differences were detected between the sexes in 3 shape indices (shape factor, circularity and ovality). As a result, it was determined that fish length in Atherina boyeri can be reliably back-calculated using otolith measurements.