Sonsuz serilerin bazı metotlar ile toplanabilirliği
Summability of infinite series by some methods
  1. Tez No: 879787
  2. Yazar: SÜLEYMAN ATALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR DEĞER, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL YASEMİN GÖLBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, toplanabilme teorisi ile ilgili genel bilgiler verilmiş olup Riesz metodunun toplanabilme teorisindeki öneminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, yapılan çalışmayla ilgili kaynak araştırmalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışma boyunca kullanılacak olan temel tanım ve teoremler verilmiştir. Dördüncü bölümde, olmak üzere sonsuz serilerin deferred toplanabilirliği ve Riesz alt metodunun toplanabilirliği ile ilgili teoremler ifade ve ispat edilmiştir. Son olarak, beşinci bölümde yapılan çalışmalar ile ilgili sonuçlar verilerek çalışmanın amacı desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of five sections. In the first section, general information about summability theory is provided, and the importance of the Riesz method in summability theory is discussed. The second section includes a literature review related to the study. In the third section, the fundamental definitions and theorems that will be used throughout the study are presented. In the fourth section, theorems regarding the deferred summability and the summability of the Riesz submethod of infinite series for are stated and proved. Finally, in the fifth section, the results related to the conducted studies are presented, supporting the purpose of the study.