Sonsuz serilerin mutlak toplanabilme metodları
Absolute summability methods of infinite series
- Tez No: 97535
- Danışmanlar: DR. A. NİHAL TUNCER, Y.DOÇ.DR. İSMET ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Ill ÖZET SONSUZ SERİLERİN MUTLAK TOPLANABİLME METOTLARI DENİZ, Yusuf Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Ana Bilim Dalı Danışmanlar : Yrd.Doç. Dr. İsmet ALTINTAŞ Öğr.Gör. Dr. A.Nihal TUNCER Haziran 2000, 35 sayfa Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde seriler ve toplanabilme metotları ile ilgili genel bilgiler verildi. İkinci bölümde, bazı temel tanım ve teoremler verildi. Üçüncü bölümde, |C,l[. ve İN, pl toplanabilme metotları arasındaki ilişkileri veren ' lk 1 Ik iki teorem ifade ve ispat edildi. Dördüncü bölümde, üçüncü bölümde verilen |C,l|k toplanabilme metodu yerine İN, qn| toplanabilme metodunu alarak, iki toplanabilme metodu arasındaki ilişki ile ilgili bir teorem ifade ve ispat edildi. Beşinci bölümde de üçüncü bölümde verilen Teorem 3.1 ve Teorem 3.2 yi genelleştiren iki teorem ifade ve ispat edildi.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY ABSOLUTE SUMMABILITY METHODS OF INFINITE SERIES DENİZ, Yusuf Niğde University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Mathemathics Supervisors: PhD. İsmet ALTINTAŞ Dr. A. Nihal TUNCER June 2000, 35 pages This thesis consist of five parts. In the first chapter, general knowledges about the series and summability were given. In the second part, some fundamental definitions and theorems have been given. In the third part, two theorems that give the relations between |C,l| and İN, pn| I 'K I İK summability methods, have been expressed and proved. In the fourth part, by taking the İN, q I summability method instead of |C,l| I Ik. i 'k summability method which was given in the second part, a theorem about the relation between the two summability methods is expressed and proved. At the fifth part, two theorems that generalize the Theorem 3.1 and Theorem 3.2 which were given in second part, has been expressed and proved.