Montaj hattı dengeleme algoritmalarının karşılaştırılması
Comparison of the assembly line balancing algorithms
  1. Tez No: 87979
  2. Yazar: ADEM İSPİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Montaj hattı dengeleme algoritmalarının karşılaştırılması konusu araştırılırken, geçmişte yapılan bazı çalışmalara ve günümüzde kullanılan yöntemlere deyinilerek, duş kabinleri üreten bir fabrikada bu konu ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Buradaki amaç optimum seviyede seri üretimi sağlamak için etkin bir yerleşim planı ile dengelenmiş bir montaj hattının kurulmasıdır. Bunlar için en önemli faktörler, iş elemanları arasındaki öncelik ilişkileri ve çevrim süresidir. Yapılan araştırmalarda montaj hattındaki iş elemanlarının tarif ve tanımları Metot Etüdü teknikleri kullanılarak yapılmıştır. Aynı zamanda İş Ölçümü teknikleri kullanılarak montaj hattındaki her bir iş elemanının gerekli standart zamanları ölçülmüştür. Fabrikada üretilen çeşitli modeller için montaj hattının ön şemaları çizilip, çeşitli çevrim sürelerindeki denge kayıpları bulunarak hattın verimliliği ölçülmüştür. Gelecekte en önemli faktörün zaman ve insan olabileceğinden dolayı geliştirilen stratejilerin bu doğrultuda olması gerekmektedir. Ayrıca yapılan çalışmaların teoriden ziyade fiili olarak uygulanabilirliği düşünülerek yapılması, uygulanılabilirlik açısından önem arz etmektedir. Anahtar Kelimeler : Çevrim Süresi, Öncelik ilişkileri, Hat dengeleme, Pozisyon Ağırlığı.
Özet (Çeviri)
We realized that some works which we done in past and methods which we used nowadays, while the subject of comparison of the assembly line balancing algorithms were searching. The researches are made about this subject in factory which produces shower cabins. To settle a balanced assembly line with an active settlement plan for supplying the series production in optimum level is the aim of this subject for these the precedence relations and cycle time between the work element are the most important factors. The description and definition of work element on the assembly line are made by using the method study technics. Each work element in assembly line is measured by using the work measure technics. The front schemes of assmbly line has been drawn for each model which were produced in factory. The productivity of assembly line has been measured by finding the losses of balance in each cycle time. In the future time and person could be come the most important factors. Because of this research improving strategies should be in this direction. The works about this subject should be done in real practice. Key Words : Cycle Time, Precedence Relations, Line Balancing, Positional Weight.