Stokastik işlem zamanlı montaj hattı dengeleme için tavlama benzetimi algoritması
Simulated annealing algorithm for balancing assembly lines with stochastic task times
  1. Tez No: 180106
  2. Yazar: BURÇİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Montaj hattı dengeleme, toplam işin öğelerinin, öncelik ilişkileri dikkatealınarak, bir veya daha fazla performans ölçütünü eniyileyecek biçimde işistasyonlara atanması ile ilgili problem olarak tanımlanabilir. Montajhatlarında işler için tanımlanan zamanlar, insan unsuruna bağlı olarakdeğişkenlik göstermektedir. Bu tip montaj hatlarında, stokastik bir dengelemeyapmak, zaten zor olan problemi daha da karmaşık hale getirmektedir. Çünküher istasyonun, tanımlanan çevrim zamanını aşma olasılığı söz konusudur. Sonzamanlarda yapılan araştırmalarda, modern sezgisel algoritmaların buproblemler üzerinde iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Bu çalışmada, stokastikişlem zamanlı, tek modelli montaj hatlarında, paralel istasyonların kurulmasınaizin veren tek ve çok amaçlı iki tavlama benzetimi algoritması geliştirilmşitir.Çok amaçlı algoritma içerisinde, amaçlar değerlendirilirken, ?eşitağırlıklandırma?, ?rassal ağırlıklandırma? ve multinomial? olarak adlandırılanüç yaklaşım önerilmiş ve bu yaklaşımların etkinlikleri, literatürdeki testproblemleri üzerinde karşılaştırılmıştır.Bilim Kodu : 906.1.141Anahtar Kelimeler :Stokastik Montaj Hattı, Paralel Hatlar, Tavlama BenzetimiSayfa Adedi : 93Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Berna DENGİZ
Özet (Çeviri)
Assembly line balancing is known as the problem of assigning the tasks of thetotal work to the workstations such that the precedence relations among thetasks are satisfied and some performance measure is optimized. İn practice, tasktimes are not constant or deterministic. Task times variability comes intopicture when tasks are performed manually at the workstations. But inassembly lines with stochastic task times, balancing procedure is more complexdue to the probability of incompleteness of stations times in a given cycle time.The recent researchs show that modern heuristics give good solutions to thesetype of problems. In this study, the first one is single and the other one is multi -objective, two simulated annealing algorithms are developed for stochastic,single model assembly lines. Proposed algorithms allows parallel stations. Undermulti-objective algorithm, three different approaches (equal weighting, randomweighting and multinomial) are proposed and the performances of theseapproaches researched experimentally.Science Code : 906.1.141Key Words : Stochastic Assembly Line, Parallel Lines, Simulated AnnealingPage Number: 93Adviser : Prof.Dr. Berna DENGİZ