Doğu Akdeniz bölgesinde turunçgil tristeza hastalığının (CTV) DsRNA analizi ile tanısı, streynlerin belirlenmesi, farklı konukçuların DsRNA oluşumu üzerine etkileri ve doğal koşullarda uygun örnekleme zamanının
Detection of citrus tristeza virus (CTV) with DsRNA analysis in the east meditterranean region: Studies on detection of strains, effect of different hosts on DsRNA pattern and detection of appropriate time in
- Tez No: 87978
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
öz DOKTORA TEZl DOĞU AKDENİZ BÖLGESİNDE TURUNÇGİL TRlSTEZA HASTALIĞININ (CTV) dsRNA ANALlZl İLE TANISI, STREYNLERİN BELİRLENMESİ, FARKLI KONUKÇULAR1N dsRNA OLUŞUMU ÜZERİNE ETKİLERİ VE DOĞAL KOŞULLARDA UYGUN ÖRNEKLEME ZAMANININ BELİRLENMESİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR ELEN İNCE ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİTKİ KORUMA ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Ahmet ÇINAR Yıl: 1999,Sayfa:91 Jüri : Prof. Dr. Ahmet ÇINAR Prof. Dr. Hikmet SAYGILI Prof. Dr. N. Kemal KOÇ Bu çalışmada Turunçgil Tristeza Virüsü'nün (CTV) bölgemizde bulunan bazı izolatlarımn biyolojik ve biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesine yönelik araştırmalar yapılmıştır. Çalışmada kullanılan dokuz izolat indikatör bitki yaprakları üzerinde damar açılmaları simptomlan oluştururken, seedling yellows ve stem pitting streynlerinin simptomlan biyolojik indeksleme ile belirlenememiştir. İzolatlann indikatör bitki üzerinde oluşturdukları bodurlaştırma oranlan %1 1 ile %37 arasında gerçekleşmiştir. Biyokimyasal özelliklerinin belirlenebilmesi amacıyla yapılan dsRNA analizi sonucunda farklı bahçelerde bulunan izolatlar farklı dsRNA yapılan göstermiş, aynı bahçe içinde bulunan izolatlar ise benzer dsRNA yapısı göstermişlerdir. Ayrıca çalışmaya dahil edilen tüm izolatlar seedling yellows streynine özgü band göstermişlerdir. En iyi dsRNA profili Washington navel, Etrog citron ve Citrus excelsa konukçulannda belirlenmiştir. Serolojik ve biyolojik çalışmalar açısından uygun zamanı belirlemek amacıyla yapılan ELISA testleri sonucunda, Mayıs ve Ekim ayları uygun bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Turunçgil Tristeza Virüsü, purifikasyon, dsRNA Analizi, ELISA.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS DETECTION OF CITRUS TRISTEZA VIRUS (CTV) WITH dsRNA ANALYSIS IN THE EAST MEDITERRANEAN REGION: STUDIES ON DETECTION OF STRAINS, EFFECT OF DIFFERENT HOSTS ON dsRNA PATTERN AND DETECTION OF APPROPRIATE TIME IN NATURAL CONDITION ELEN ÎNCE DEPARTMENT OF PLANT PROTECTION INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCE UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Ahmet ÇINAR Yıl: 1999, Sayfa:91 Jury : Prof. Dr. Ahmet ÇINAR Prof. Dr. Hikmet SAYGILI Prof. Dr. N. Kemal KOÇ In this study, investigations were done to detect biological and biochemical characteristics of some Citrus Tristeza Virus (CTV) isolates found in our region. The nine isolates that used in this study showed vein clearing symptom on leaves of indicator plants, however seedling yellows and stem pitting strains did not develop symptom with biological indexing. The stunting rates of isolates on indicator plants ranged between 11% and 37%. In order to determine biochemical characteristics, dsRNA analysis were performed. The analysis showed that while the isolates collected from different orchards had different dsRNA patterns, the isolates taken from same orchard had similar dsRNA pattern. In addition all isolates had similar banding pattern that of seedling yellows strain. The best dsRNA profile was detected on Washington navel, Etrog citron and Citrus excelsa hosts. May and October were found to be suitable to perform serological and biological studies in which determined by ELISA analysis. Key Words : Citrus Tristeza Virus (CTV), purification, dsRNA Analysis, ELISA. II