Diyarbakır'da ayaktan tedavi alan hastalarda akılcı antibiyotik kullanım farkındalığının araştırılması
Investigation of awareness of rational antibiotic use among outpatients in Diyarbakır
  1. Tez No: 879815
  2. Yazar: BERFİN İLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİDA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışma ile Diyarbakır'da eczanelere başvuran erişkin hastaların antibiyotik kullanım davranışları ve akılcı antibiyotik konusundaki bilgi düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışma gözlemsel analitik araştırma olarak planlanmış olup, Diyarbakır'da 1 Şubat 2024 -30 Nisan 2024 tarihleri arasında ayaktan tedavi alan 18 yaş ve üzeri kadın/erkek 308 bireyi kapsamaktadır. Çalışma kapsamındaki bireylere yüz yüze anket yöntemiyle; hangi amaçla antibiyotik kullandıkları, antibiyotik kullanım süreleri, doktor –eczacı tavsiyesi dışında antibiyotik kullanıp kullanmadıkları, en son ne zaman antibiyotik kullandıkları, doktora antibiyotik yazması için ısrar edip etmedikleri, akılcı antibiyotik kavramı konusundaki bilgi düzeyleri soruldu. Gruplar cinsiyet, yaş, eğitim durumu, çalışma durumu ve yerleşim yerine (merkez ve kırsal ilçe) göre karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 308 katılımcının yaş ortalaması 33.93±0.722 yıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the antibiotic use behavior of adult patients who applied to pharmacies in Diyarbakır and their level of knowledge about rational antibiotics. Materials and Methods: The study was planned as an observational analytical research and includes 308 individuals, male/female, aged 18 and over, who received outpatient treatment in Diyarbakır between February 1, 2024 and April 30, 2024. Individuals within the scope of the study were asked by face-to-face survey method; They were asked for what purpose they used antibiotics, the duration of antibiotic use, whether they used antibiotics other than the doctor's or pharmacist's recommendation, when they last used antibiotics, whether they insisted on a doctor prescribing antibiotics, and their level of knowledge about the concept of rational antibiotics. The groups were compared according to gender, education level, employment status and place of residence (rural-urban). Results: The average age of 308 participants included in the study was 33.93±0.722 years.