Bölgemizdeki astım fenotipleri ve bunların özellikleri
Asthma phenotypes in our region and their properties
- Tez No: 359105
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FÜSUN TOPÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
AMAÇ Bir organizmanın fenotipi; o organizmanın genetik altyapısının çevresel faktörlerle etkileşimi sonucu oluşan özelliğidir. Astım hava yollarının inflamatuvar bir hastalığıdır ve sürekli var olan inflamasyon çevresel etkenlerin etkisiyle aktif hale geçerek astım krizine neden olabilir. Bu tetikleyici faktörlerin bilinmesi hastalığın kontrolü açısından önemlidir. Bu önemli konuyla ilgili Türkiye'de ulaşılabilecek ulusal veriler mevcut değildir. Biz bu çalışmada bölgemizdeki astım hastalarında tetikleyici faktörleri, bunların yanında çeşitli astım fenotiplerini belirlemeyi ve bunları birbirleriyle karşılaştırarak astımla ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olmayı amaçladık. Ayrıca bu çalışmada astımlı hastalarda astım kontrolünü ve hastaların ilaç kullanmaya gösterdiği uyumu araştırdık. GEREÇ ve YÖNTEM Kliniğimizde yatarak tedavi gören veya polikliniğimize ayaktan başvuran akut ataktan en az 1 ay geçmesi koşuluyla atak dışı dönemdeki en az 18 yaş üstü 169 hasta çalışmaya alındı. Yapılan cluster analizlerinde astım fenotipleri; atopik astım, non-atopik astım, eozonofilik astım, nötrofilik astım, aspirinle tetiklenen astım, menstural astım, mesleksel astım, obez astım, geç başlangıçlı astım, erken başlangıçlı astım olarak sınıflandırılmıştır. Biz çalışmamızda olguları atopik astım, non-atopik astım, sigara içen astımlı hastalar, sigara içmeyen astımlı hastalar, normal kilolu ve zayıf astımlı hastalar, fazla kilolu ve obez astımlı hastalar olarak gruplandırıldı. Ayrıca hastların hangi ilacı kullandığı, ilacı doğru kullanıp kullanmadığı, astım kontrol testi, eşlik eden komorbiditeler, tetkleyici faktörler araştırıldı. BULGULAR 169 Hastanın 127'si kadın, 42'si erkekti ve ortalama yaş 39.82 idi..Hastaların en sık astım başlama yaşı 18-39 yaş aralığıydı (%55). 102 (%60.4 ) hasta sigara içmemiş iken 67 (%39.6) hasta sigara içmiş veya exsmokerdı. 115 (%68.1) hastanın BKİ ≥25 iken 54(%31.9) hastanın BKİ
Özet (Çeviri)
BACKGROUND Phenotype of an organism is a feature which results in with interaction of genetical infrastructure and environmental factors. Asthma is an inflammatory disease of airways and constantly existing inflammation may lead asthmatic attacks with the effect of environmental agents. It is important to know these factors for the management of disease. In this subject, there is no available national data in Turkey. In this study, our aim was to have detailed information by triggering factors for asthmatic patients in our region, defining the phenotypes of asthma and comparison of these two data groups. Besides, in this study, we investigated control of disease and taking medicine. MATERIALS AND METHODS 169 In/Out patients were admitted in this study with these criteria: Patients mustn't be under 18 years old. At least one month should pass after the asthma attack. On cluster analyses, phenotypes of asthma were classified as atopic asthma, non-atopic asthma, eosinophilic asthma, aspirin triggered asthma, menstruale asthma, occupational asthma, obese asthma, late-onset asthma and early onset asthma. In our study, the cases were groupped as atopic asthma, non-atopic asthma, cigarette smoker asthmatic patients, non-smoker asthmatic patients, patients who have normal weight and who are slim, patients who are overweight and obese. Besides, previous medications, method of using the medication, asthma control test, comorbidities and triggering factors were investigated. RESULTS 127 of 169 patients were females, 42 of 169 were males. The mean age was 39,82. The most common age of onset was between 18-39 years (%55). 102 patients (%60,4) were never smoked before and 67 patients were smoker or ex-smoker (%39,6). 115 (%68,1) patients' body-mass index were ≥25 and 54 patients' body-mass index were