Fertil ve infertil kadınlarda cinsel distres ve cinsel yaşam kalitesinin belirlenmesi
Determination of the sexual distress and quality of sexual life in fertile and infertile women
- Tez No: 879816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ACAR BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Fertil ve infertil kadınlarda cinsel distres ve cinsel yaşam kalitesinin belirlenmesi, ebelik hizmetlerinin planlaması ve kalitesi açısından önemlidir. Amaç: Bu çalışma, fertil ve infertil kadınlarda cinsel distres ve cinsel yaşam kalitesinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Nisan 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında özel bir hastaneden hizmet alan 125 fertil ve 125 infertil kadınla yüz yüze görüşülerek, tanıtıcı bilgi formu, Kadınlarda Cinsel Distres Ölçeği Revize edilmiş hali ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın, soru formlarıyla veri toplanmıştır. Veriler Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H Testi, Spearman's Korelasyonu, Yates Düzeltmesi, Fisher-Freeman-Halton Testi, Pearson Ki Kare Testi, Bonferroni Düzeltmeli Z Testi, Binary Lojistik Regresyon ve Robust Lineer Regresyon analizleri ile değerlendirildi. Bulgular: Fertil kadınlar, infertil gruptan anlamlı olarak daha büyük yaş ortalamasına sahiptir. Ancak, gruplar arasında eşlerin yaşları ve cinsel distres varlığı açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Understanding fertility and infertility-related sexual issues and the quality of one's sexual life are all crucial from a midwifery standpoint. Aim: This study was conducted to determine sexual distress and quality of sexual life in fertile and infertile women. Method: Face-to-face interviews with 125 fertile and 125 infertile women receiving care from a private hospital took place between April 2023 and May 2024. Information was gathered using the Sexual Quality of Life Scale-Women questionnaire, the Revised Women's Sexual Distress Scale, and an introductory information form. The following tests were used to analyze the data: Pearson Chi-Square, Fisher-Freeman-Halton Test, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis H Test, Spearman's Correlation, Yates Correction, Binary Logistic Regression, and Robust Linear Regression. Results: The mean age of the fertile group is notably higher than that of the infertile group. Regarding the ages of the husbands and the occurrence of sexual distress, there was no significant difference between the groups (p>0.05).