Acil Serviste ST Segment Yükselmesiz Miyokard Enfarktüsü (NSTMI) tanısı konulan hastalar ile kardiyak dışı göğüs ağrılı hastaların kan parametre düzeyinin (troponin, ferritin, WBC, nötrofil, lenfosit, platelet volümü, platelet düzeyi, albümin düzeylrinin) karşılaştırılması
Blood parameter levels (troponin, ferritin, wbc, neutrophil, lymphocyte, platelet volume, platelet level, albumin) in patients diagnosed with Non-ST Segment Elevated Myocardial Infarction (NSTMI) and patients with non-cardiac chest pain in the Emergency Department. Comparison of flat stores
  1. Tez No: 844708
  2. Yazar: MEHMET PEKOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Bu çalışmamızda, acil serviste st segment yükselmesiz miyokard enfarktüsü(nstmı) tanısı konulan hastalar ile kardiyak dışı göğüs ağrılı hastaların kan parametre düzeyinin(troponin, ferritin, nötrofil, lenfosit, platelet volümü, platelet düzeyi, albümin düzeylerinin) karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız, tek merkezli ve retrospektif olarak gerçekleştirildi. 01.08.2021 ile 01.08.2023 tarihleri arasında, SBÜ Diyarbakır Gaziyaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne ayaktan başvuran ya da 112 ambulansı ile getirilen, AKS şüphesi ile başvurmuş 929 hasta tespit edildi. Dâhil edilen hastalardan 353 tanesi dışlama kriterlerine göre çalışmadan çıkarıldı. BULGULAR: Nötrofil ortalama değeri 6,55±2,30(10^3uL), lefosit ortalama değeri 2,18±0,90(10^3uL), nötrofil/lenfosit ortalama değeri 3,54±2,30(10^3uL), Platelet ortalama değeri 330,95±102,68(10^3uL), Platelet volümü ortalama değeri 10,77±8,78(fL), Troponin T ortalama değeri 98,40±184,50(ng/L), Albümin ortalama değeri 37,50±6,14(gr/dL), Ferritin ortalama değeri 128,35±112,04(μg/L) olarak saptandı. Çalışma kapsamındaki hastaların %50'si (n:238) kadın %50'si (n:238) erkek ve yaş ortalaması 60,38±15,57 idi. Nötrofil (10^3/uL), lenfosit (10^3/uL), platelet (10^3/uL), platelet volümü (fL), Albümin(gr/dL), Ferritin(μg/L) açısından istatiksel olarak anlamlı farklılık izlenmedi (p=0.36, p=0.31, p=0.83, p=0.37, p=0.89, p=0.57). Yaş ortalaması; NSTEMI grubunda 66,54±13,15 iken non kardiyak göğüs ağrılı hasta grubunda ise 53,80±15,28 10 idi. Nötrofil ortalaması; NSTMI hasta grubunda 6,55±2,30(10^3uL iken non kardiyak göğüs ağrılı hasta grubunda ise 2,18±0,90(10^3uL). Lenfosit ortalaması; NSTMI hasta 2,22±0,92 (10^3/uL), non kardiyak göğüs ağrılı hasta grubunda ise 2,14±0,87 (10^3/ uL) idi. Nötrofil/lenfosit ortalaması; NSTMI hasta grubunda 3,60±2,68(10^3/ uL), non kardiyak göğüs ağrılı hasta grubunda ise 3,47±1,80(10^3/ uL) idi. Platelet ortalaması; NSTMI hasta grubunda 329,98±104,16(10^3/ uL), non kardiyak göğüs ağrılı hasta grubunda ise 331,99±101,30(10^3/ uL) idi. Platelet volüm oratalaması; NSTMI hasta grubunda 11,12±10,49 Fl, non kardiyak göğüs ağrılı hasta grubunda ise 10,39±6,46 fl idi. Albumin ortalaması; NSTMI hasta grubunda 37,54±5,89 g/L, non kardiyak göğüs ağrılı hasta grubunda ise 37,46±6,40 g/L idi. Ferritin ortalaması; NSTMI hasta grubunda 131,17±115,09 μg/L, non kardiyak göğüs ağrılı hasta grubunda ise 125,33±108,85 μg/L idi. Cinsiyet ile NSTMI durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Yaş NSTMI durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermektedir (p0,05).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, we aimed to compare the blood parameter levels (troponin, ferritin, neutrophil, lymphocyte, platelet volume, platelet level, albumin levels) of patients diagnosed with non-segment elevation myocardial infarction (NSTMI) in the emergency department and patients with non-cardiac chest pain. MATERIAL AND METHOD: Our study was conducted single-center and retrospectively. Between 01.08.2021 and 01.08.2023, 829 patients who applied to SBU Diyarbakır Gaziyaşargil Training and Research Hospital Emergency Service as an outpatient or were brought by 112 ambulance with suspicion of ACS were identified. Of the included patients, 353 were excluded from the study according to the exclusion criteria. RESULTS: Neutrophil mean value 6.55±2.30(10^3uL), lymphocyte mean value 2.18±0.90(10^3uL), neutrophil/lymphocyte mean value 3.54±2.30(10^3uL), Platelet mean value 330.95±102.68, Platelet volümü mean value 10.77±8.78, Troponin mean value 98.40±184.50, Albumin mean value 37.50±6.14, ferritin mean value 128.35±112.04 detected. 50% (n:238) of the patients included in the study were female, 50% (n:238) were male, and the average age was 60.38±15.57. No statistically significant difference was observed in terms of neutrophil 10^3/uL, lymphocyte 10^3/uL, platelet 10^3/uL, platelet vol fL, Albumin Ferritin (p=0.36, p=0.31, p=0.83, p=0.37, p=0.89, p=0.57). The average age; While it was 66.54±13.15 in the NSTEMI group, it was 53.80±15.28 10 in the non-cardiac chest pain patient group. Neutrophil average; While it was 6.55±2.30(10^3uL) in the NSTMI patient group, it was 2.18±0.90 (10^3uL) in the non-cardiac chest pain patient group. The average lymphocyte count was 2.22±0.92 (10^3uL) in the NSTMI patient and 2.14±0.87 (10^3/uL) in the non-cardiac chest pain patient group. The mean neutrophil/lymphocyte was 3.60±2.68 (10^3/ uL) in the NSTMI patient group. In the non-cardiac chest pain patient group, it was 3.47±1.80 (10^3/ uL). Platelet average; It was 329.98±104.16 (10^3/ uL) in the NSTMI patient group and 331.99±101.30 (10^3/ uL) in the non-cardiac chest pain patient group. Platelet volume average; It was 11.12±10.49 Fl in the NSTMI patient group and 10.39±6.46 Fl in the non-cardiac chest pain patient group. Albumin average; It was 37.54±5.89 g/L in the NSTMI patient group and 37.46±6.40 g/L in the non-cardiac chest pain patient group. Ferritin average; It was 131.17±115.09 μg/L in the NSTMI patient group and 125.33±108.85 μg/L in the non-cardiac chest pain patient group. There was no statistically significant difference between gender and NSTMI status (p>0.05). Age shows a statistically significant difference according to NSTMI status (p0.05). It has a positive moderate level between troponin and age (r:0.410), a positive low level between platelet volume and age (r:0.10), a negatively low level between lymphocyte and age (r:-0.112), and a neutrophil/lymphocyte level.