Yetişkin bireylerde diyabet riski, uyku kalitesi, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve beslenme durumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between diabetes Risk, sleep quality, healthy lifestyle behaviors and nutritional status in individuals.
- Tez No: 879835
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİM FATMA TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma yetişkin bireylerde diyabet riski, uyku kalitesi, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve beslenme durumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırma, Aralık 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında araştırmaya gönüllü olan, Konya Akşehir İlçesi Meydan Mahallesi Muhtarlığı'nda kaydı bulunan ve resmi işlem onayları için başvuran 19-64 yaş aralığında 138 kadın, 62 erkek toplam 200 yetişkin birey ile yürütülmüştür. Araştırmaya katılan tüm bireylere, genel özellikleri, sağlık durumları ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili tanımlayıcı bilgilerinden oluşan çoktan seçmeli soru içeren anket formu uygulanmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri (boy uzunluğu, bel çevresi, vücut ağırlığı) alınmıştır. Fiziksel aktive durumunu saptamak için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (IPAQ-SF), uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını belirlemek için Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ-II) uygulanmıştır. Ayrıca yetişkin bireylerin Tip 2 diyabet riskini ölçmek amacıyla Finlandiya Tip-2 Diyabet Risk Anketi (FINDRISK), bireylerin besin tüketim durumunu saptamak amacıyla 24 saatlik geriye dönük hatırlatma formu uygulanmıştır. Araştırmaya katılan tüm bireylerin yaş ortalaması 43.2±14.33'tür. Kadınları vücut ağırlığı ortalaması 65.4±12.28 kg, erkeklerin ise 84.0±13.11 kg'dır. Kadınları bel çevresi ortalaması 83.2±12.28 cm, erkeklerin ise 98.4±10.94 cm'dir. Kadınların beden kütle indeksi ortalaması 24.6±4.34 kg/m² erkeklerin ise 26.9±3.51 kg/m² olarak belirlenmiştir. Tüm bireylerin PUKİ ölçek puan ortalaması 4.6±2.98, kadın bireylerin ölçek puanı ortalaması 4.9±2.91, erkek bireylerin ise ölçek puan ortalaması 3.8±2.57 olup bireylerin cinsiyete göre PUKİ ölçek puanı ortalaması arasında istatistiksel farklılık bulunmuştur (p0.05). Tüm bireylerin FINDRISK anketi puanı ortalaması 10.2±5.51, kadınların ölçek puanı ortalaması 9.8±5.43, erkeklerin ise 11.1±5.47 olup, bireylerin cinsiyete göre FINDRISK ölçek puanı arasında istatistiksel açıdan farklılık saptanmamıştır (p>0.05). FINDRISK risk gruplarına göre PUKİ uyku kalitesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This research was planned to evaluate the relationship between diabetes risk, sleep quality, healthy lifestyle behaviors and nutritional status in adult individuals. The research was conducted between December 2023 and April 2024 with a total of 200 adult individuals, 138 women and 62 men, between the ages of 19-64, who volunteered for the research, were registered at Konya Akşehir District Meydan District Mukhtar's Office and applied for official transaction approvals. A survey form containing multiple choice questions was applied to all individuals participating in the study, consisting of descriptive information about their general characteristics, health status and nutritional habits. Anthropometric measurements (height, waist circumference, body weight) of the individuals were taken. The International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF) was applied to determine physical activity status, the Pittsburgh Sleep Quality Index was applied to evaluate sleep quality, and the Healthy Lifestyle Behaviors Scale II (HLBS-II) was applied to determine healthy lifestyle behaviors. In addition, the Finnish Type-2 Diabetes Risk Survey (FINDRISK) was used to measure the Type 2 diabetes risk of adult individuals, and a 24-hour retrospective reminder form was applied to determine the food consumption status of individuals. The average age of all individuals participating in the research is 43.2±14.33. The average body weight of women is 65.4±12.28 kg, while that of men is 84.0±13.11 kg. The average waist circumference of women is 83.2±12.28 cm, while that of men is 98.4±10.94 cm. The average body mass index of women was determined as 24.6±4.34 kg/m² and for men was 26.9±3.51 kg/m². The mean PSQI scale score of all individuals was 4.6±2.98, the mean scale score of female individuals was 4.9±2.91, and the mean scale score of male individuals was 3.8±2.57, and a statistical difference was found between the mean PSQI scale score of individuals according to gender (p0.05). The average FINDRISK survey score of all individuals was 10.2±5.51, the average scale score of women was 9.8±5.43, and that of men was 11.1±5.47, and no statistical difference was detected between the FINDRISK scale scores of individuals according to gender (p>0.05). No statistically significant relationship was found between PSQI sleep quality according to FINDRISK risk groups (p>0.05).