Obezitesi olan bireylerde glutensiz diyet ve akdeniz diyetinin kısa sürede bireylerin vücut kompozisyonu ve kan parametreleri üzerindeki etkisi
The effect of gluten-free diet and mediterranean diet on body composition and blood parameters in a short time period in individuals with obesity
- Tez No: 879834
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU TUÇE ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma; obezitesi olan ve hafif şişman bireylerde glutensiz beslenme ve Akdeniz beslenme modelinin kısa sürede bireylerin vücut kompozisyonları ve kan parametreleri üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Medical Park Göztepe Hastanesi Dahiliye polikliniğine başvuran, herhangi bir kronik hastalığı olmayan, belirlenen kan parametrelerine (TSH, AKŞ, insulin, demir, kolesterol vb.) dair güncel kayıtları olan ve dahil olma kriterlerini karşılayan 34 kadın, 6 erkek toplam 40 obezitesi olan ve hafif şişman birey ile yürütülmüştür. Katılımcılar; müdahale (Akdeniz beslenme modeli (n=14), glutensiz beslenme modeli (n=13)) ve kontrol grubu (n=13) olarak 3 gruba ayrılmıştır. Çalışma başlangıcında katılımcıların antropometrik ölçümleri, vücut kompozisyonları, kan parametreleri, besin tüketim kayıtları ve beslenme bilgi düzeylerini değerlendiren ölçek alınmış ve sekiz hafta boyunca müdahale gruplarına Akdeniz beslenme ve glutensiz beslenme müdahaleleri uygulanarak ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Kan parametreleri, müdahale öncesi ve sonrasında kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effect of gluten-free nutrition and the Mediterranean nutrition model on body composition and blood parameters of individuals with obesity and slightly overweight individuals in a short period. The study was conducted at Medical Park Göztepe Hospital Internal Medicine outpatient clinic with 34 women and 6 men who met the inclusion criteria, had no chronic diseases, and had updated records of specified blood parameters (TSH, FPG, insulin, iron, cholesterol, etc.). The study involved a total of 40 individuals with obesity and slightly overweight individuals. Participants were divided into three groups: intervention (Mediterranean nutrition model, n=14), gluten-free nutrition model (n=13), and control group (n=13). Anthropometric measurements, body composition, blood parameters, food consumption records, and nutrition knowledge levels were taken at the beginning of the study and after eight weeks of interventions. Anthropometric measurements and blood parameters were recorded before and after the interventions of the Mediterranean and gluten-free diet groups.