Ortaokul öğrencilerinin öz şefkat düzeyleri ile ebeveynlerinin tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between self-compassion levels of secondary school students and their parents' attitudes
  1. Tez No: 879840
  2. Yazar: İLBİLGE GÖKÇEN CERİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin öz şefkat düzeyleri ile ebeveynlerinin tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve öğrencilerin öz şefkat düzeyleri ile ebeveynlerinin ebeveyn tutumlarını etkileyen değişkenlerin belirlenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ili Çankaya, Yenimahalle, Mamak ve Keçiören ilçelerinde ortaokul öğrenimine devam eden 310 öğrenci ve ebeveynleri oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından oluşturulan 'Genel Bilgi Formu', 'Çocuklar İçin Öz Şefkat Ölçeği (ÇÖŞÖ)', 'Anne Baba Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği (ABTÖ) C Formu' kullanılmıştır. Araştırmada 'Çocuklar İçin Öz Şefkat Ölçeği (ÇÖŞÖ)' ve 'Anne Baba Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği (ABTÖ) C Formu' arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla Pearson Korelasyon Katsayısı hesaplanmıştır. Değişkenlerle ilgili analizlerde ise; t testi, tek yönlü varyans analizi ve post hoc testlerinden Tukey testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlarda; Anne Baba Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği'nin baskıcı otoriter alt boyutu puanlarında ebeveynlik durumu değişkenine göre babalar lehine, anne yaşı değişkenine göre 40 yaş ve altı anneler lehine, anne eğitim durumu değişkenine göre ilkokul ve ortaokul mezunu anneler lehine, baba eğitim durumu değişkenine göre ilkokul mezunu babalar lehine, gelir durumu değişkenine göre geliri giderin altında olan aileler lehine anlamlı farklılık saptanmıştır. Çocuklar İçin Öz Şefkat Ölçeği'nin pozitif öz şefkat puanlarında 5. sınıf öğrencilerinin lehine; negatif öz şefkat puanlarında ise 7. sınıf öğrencilerinin lehine anlamlı farklılık saptanmıştır. İki ölçek puanları arasındaki ilişki incelendiğinde ise, anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Buradan hareketle; çalışma içeriğinin ergenlik döneminin gelişimsel aşamaları dikkate alınarak; erken, orta ve geç ergenlik dönemlerindeki öz şefkat ve ebeveyn tutumları ele alınarak gerçekleştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the relationship between self-compassion levels of secondary school students and parental attitudes of their parents, and to identify the factors that influence those two. The study group of the research consist of 310 students in a secondary school in Çankaya, Yenimahalle, Mamak and Keçiören districts of Ankara, and their parents. We created and used 'General Information Form', the 'Self-Compassion Scale for Children (CCSS)' and 'Parental Child Raising Attitudes Scale (ABTÖ) Form C' as a data collection method. We employed t-tests, one-way analysis of variance, and the Tukey test as post hoc tests. We computed The Pearson Correlation Coefficient to uncover the association between the 'Self-Compassion Scale for Children (ÇÖŞÖ)' and the "Child Rearing Attitudes Scale of Parents (ABTÖ) Form C. The study results indicate that fathers tend to score higher on the oppressive authoritarian subscale of the Parental Child Raising Attitudes Scale, particularly when taking into account the variable of parenting status. Conversely, mothers aged 40 and below are favored based on the mother's age variable. Additionally, mothers who have completed primary and secondary education are favored in terms of the mother's education level variable. Lastly, fathers who have completed primary school education are favored according to the father's education level variable. A significant difference was found in favor of fathers and in favor of families whose income was below expenses according to the income variable. The favorable positive self-compassion scores of the Self-Compassion Scale for Children are observed among 5th grade students, while a notable contrast is identified in negative self-compassion scores favoring 7th grade students. Upon analysis of the association between the two scale scores, it was established that there was no significant correlation. In light of these, the study's content underscores the developmental stages of adolescence. We advise that future studies consider self-compassion and parental attitudes throughout early, middle, and late adolescence.