Cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerde psikolojik iyi oluş ve bakım kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination the relationship between psychological well-being and quality of care i̇n nurses working i̇n surgical clinics
- Tez No: 879839
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerde psikolojik iyi oluş ve bakım kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte yapılan bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, 20.01.2024 - 20.03.2024 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Cerrahi Klinikleri ve Cerrahi Yoğun Bakım Kliniklerinde aktif olarak çalışan 136 cerrahi hemşiresi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri;“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”ve“Bakım Davranışları Ölçeği-24”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 28 ve IBM SPSS Amos 28 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin analizi için; Shapiro-Wİlk ve Kolmogorov-Smirnov testleri, Tek yönlü varyans analizi, Bonferroni testi, Kruskal Wallis testi, Dunn testi Mann-Whitney U testi, Bağımsız iki örnek t testi, Robust regresyon analizi ve Spearman's rho korelasyon katsayısından yararlanılmıştır. Hemşirelerin psikolojik iyi oluş puanı ortalaması 42,78±6,84; bakım davranışları genel puanı ortalaması 5,15±0,60 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research is a descriptive and relationship-seeking study conducted to determine the relationship between psychological well-being and quality of care in nurses working in surgical clinics. The sample of the research consists of 136 surgical nurses actively working in Gazi University Health Research and Application Center Surgical Clinics and Surgical Intensive Care Clinics between 20.01.2024 and 20.03.2024. Data of the research; It was collected using the“Descriptive Characteristics Form”,“Psychological Well-Being Scale”and“Caring Behaviors Scale-24”. Data analysis was done using IBM SPSS Statistics 28 and IBM SPSS Amos 28 programs. For analysis of research data; Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov tests, one-way analysis of variance, Bonferroni test, Kruskal Wallis test, Dunn test, Mann-Whitney U test, Independent two sample t test, Robust regression analysis and Spearman's rho correlation coefficient were used. The average psychological well-being score of nurses was 42.78±6.84; The average overall score of care behaviors was found to be 5.15±0.60.