Süt azı dişlerinde paslanmaz çelik kron ve zirkonyum kronların klinik başarısının karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation on clinical success of stainless steel crowns and zirconium crowns in primary molars
- Tez No: 879851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA YİĞİT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmamızda, paslanmaz çelik kronlar ile pediatrik zirkonyum kronların klinik ve radyografik başarısının, periodontal sağlığa etkisinin ve ebeveyn memnuniyet durumunun randomize kontrollü olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 6-8 yaş aralığındaki alt süt ikinci molar dişlerinde kron endikasyonu bulunan 15 hasta dahil edildi. İlgili dişlere bölünmüş ağız tekniği ile paslanmaz çelik kron (PÇK) ve pediatrik zirkonyum kron (PZK) uygulandı. Kronların preparasyonundan simantasyonuna kadar geçen işlem süresi kaydedildi. Tedavi sonrasında kontrol randevuları oluşturulan hastaların klinik değerlendirmesi 1., 3. ve 6. aylarda, radyografik değerlendirme ise 6. ayın sonunda yapıldı. Kronların klinik ve radyografik başarısının değerlendirilmesinde Uluslararası Diş Hekimleri Federasyonu (FDI) tarafından yayınlanan restorasyon değerlendirme formu modifiye edilerek kullanıldı. Periodontal sağlığa etkilerinin incelenmesinde plak indeksi, gingival indeks kullanıldı ve plak boyaması yapıldı. Ebeveynler memnuniyet düzeyinin ölçülmesinde dayanıklılık, şekil, renk, boyut sorularını içeren Likert ölçeği ile hazırlanmış anket formu kullanıldı. PI, GI ve QHI değerlerinin zamansal değişimlerinin incelenmesinde tekrarlı ölçümler varyans analizi (repeated measures ANOVA) ve Friedman testleri kullanıldı. Çoklu karşılaştırmalar ise Bonferroni testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to evaluate the clinical and radiographic success, effect on periodontal health and parental satisfaction of stainless steel crowns and pediatric zirconium crowns as a randomized controlled study. Fifteen patients aged 6-8 years with crown indications on their lower primary second molars were included in the study. Stainless steel crown (PÇK) and pediatric zirconium crown (PZK) were applied to the relevant teeth with the split mouth technique. The procedure time from preparation to cementation of the crowns was recorded. Clinical evaluation of the patients, for whom follow-up appointments were made after the treatment, was made at the 1st, 3rd and 6th months, and radiographic evaluation was made at the end of the 6th month The restoration evaluation form published by the International Federation of Dentists (FDI) was modified and used to evaluate the clinical and radiographic success of the crowns. Plaque index, gingival index and plaque staining were used to examine the effects on periodontal health. A survey form prepared with a Likert scale, including questions on durability, shape, color and size, was used to measure the satisfaction level of parents. Repeated measures ANOVA and Friedman tests were used to examine the temporal changes of PI, GI and QHI values. Multiple comparisons were evaluated with the Bonferroni test.