Aşırı madde kayıplı süt azı dişlerine uygulanan paslanmaz çelik ve zirkonyum kronların klinik başarılarının karşılaştırmalı değerlendirilmesi: Randomize kontrollü bölünmüş-ağız çalışması
Comparative evaluation of clinical success of stainless steel and zirconium crowns in primary molars with excess material loss: A randomized controlled split-mouth study
- Tez No: 733930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ABAKLI İNCİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Endodontik tedavi gören, travma sebebiyle kırık veya madde kaybı meydana gelen, geniş servikal çürük lezyonları ve hipoplastik defektler gözlenen süt dişlerinde kron restorasyonlarının uygulanması önerilmektedir. 1950 yılında geliştirilen paslanmaz çelik kronlar birtakım modifikasyonlar geçirmekle birlikte günümüzde halen kullanımına devam edilmektedir. Paslanmaz çelik kronların fiziksel özelliklerinin iyi olması, kullanım kolaylığı sağlaması, uzun süreli dayanım göstermesi gibi avantajları bulunmasına rağmen günümüzde artan estetik beklentilere cevap verememektedir. Modern diş hekimliğinin gelişmesi ve biyomateryal özelliklerinin geliştirilmesi ile birlikte paslanmaz çelik kronlara bir alternatif olabileceği düşünülerek prefabrik zirkonyum kronlar piyasaya sürülmüştür. Bu çalışmanın amacı paslanmaz çelik kronlar ile prefabrik zirkonyum kronların klinik ve radyografik başarılarını, periodontal sağlığa etkilerini ve ebeveyn memnuniyet durumlarını randomize olarak, kontrollü bölünmüş-ağız metodu ile karşılaştırmaktır. Çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na tedavi amacıyla başvuran, 5-9 yaş arası ve diş seçim kriterlerine uygun 30 hasta dahil edilmiştir. Bir hastaya 2 adet olmak üzere toplam 30 adet paslanmaz çelik kron (Kids Crowns, Shınhung, Kore) ve 30 adet prefabrik zirkonyum kron (NuSmile, Amerika) uygulanmıştır. Kron uygulamaları aynı çenenin posterior bölgesinde simetrik dişler olacak şekilde tek hekim tarafından yapılmıştır. Klinik ve radyografik değerlendirmeler kron uygulaması yapılmasından 3, 6 ve 12 ay sonrasında 2 hekim tarafından yapılarak kaydedilmiştir. 12 aylık takip sonunda ebeveynlerin memnuniyet durumlarını sorgulamak için anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin zaman içerisindeki karşılaştırmalarında Fridman testi, ikili grupların karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi ve nitel bulguların karşılaştırılmasında Ki-kare ilişki analizi kullanılmıştır. Çalışmanın 3. ay takip periyodunda prefabrik zirkonyum kronda 1 adet kırık ve 1 adet kayıp meydana gelmiştir. 12 aylık takip periyodunun sonunda 2 adet kronun daha kayıp olduğu tespit edilerek toplamda 3 adet prefabrik kronda kayıp gözlenirken, paslanmaz çelik kronlarda kırık veya kayba rastlanmamıştır. Tüm takip periyotlarında yapılan klinik ve radyografik değerlendirmelerin sonucunda iki kron materyali arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık ortaya çıkmamıştır. Kron materyallerinin periodontal sağlığa etkisinin değerlendirilmesinde prefabrik zirkonyum kronlar, paslanmaz çelik kronlara göre 3. ve 6. aylarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük plak indeks değeri gösterirken, gingival indeks bakımından benzer sonuçlar göstermişlerdir. Ebeveynlere uygulanan anket sonucuna göre prefabrik zirkonyum kronlar paslanmaz çelik kronlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek memnuniyet skoru almışlardır. Sonuç olarak; prefabrik zirkonyum kronların paslanmaz çelik kronlara eşdeğer klinik ve radyografik başarı gösterdiği, ebeveynlerin de daha memnun kaldıkları saptanmıştır. Prefabrik zirkonyum kronların bu olumlu özellikleri göz önüne alınarak klinik ve radyografik başarı açısından paslanmaz çelik kronların önüne geçip geçmeyeceği ancak kapsamlı in vitro çalışmalar ve daha uzun takip süreli in vivo çalışmalar ile ortaya konulabilecektir.
Özet (Çeviri)
Crown restorations are recommended for primary teeth undergoing endodontic treatment, fractures or material loss due to trauma, large cervical caries lesions and hypoplastic defects. Developed in 1950, stainless steel crowns have undergone some modifications and are still in use today. Although stainless steel crowns have advantages such as good physical properties, ease of use, and long-term durability, they cannot meet the increasing aesthetic expectations today. With the development of modern dentistry and the development of biomaterial properties, prefabricated zirconium crowns have been introduced to the market, considering that they can be an alternative to stainless steel crowns. The aim of this study is to compare clinical and radiographic success, periodontal health effects and parental satisfaction of stainless steel crowns and prefabricated zirconium crowns by randomized controlled split-mouth method. The study included 30 patients aged 5-9 years who applied to Necmettin Erbakan University Faculty of Dentistry Department of Pedodontics for treatment. A total of 30 stainless steel crowns (Kids Crowns, Shinhung, Korea) and 30 prefabricated zirconium crowns (NuSmile, USA) were applied to one patient. Clinical and radiographic evaluations were made by 2 dentist; 3, 6 and 12 months after crown application. At the end of the 12th month, a questionnaire was applied to question the satisfaction of the parents. Fridman test was used to compare the obtained data over time, Mann-Whitney U test was used to compare paired groups, and Chi-square relationship analysis was used to compare qualitative findings. In the 3th month follow-up period of the study, 1 fracture and 1 loss occurred in the prefabricated zirconium crown. At the end of the 12-month follow-up period, 2 more crowns were found to be missing, and a total of 3 prefabricated crowns were lost, while no fracture or loss was observed in the stainless steel crowns. As a result of clinical and radiographic evaluations performed at all follow-up periods, no statistically significant difference was found between the two crown materials. When comparing the effect of crown materials on periodontal health, prefabricated zirconium crowns had a statistically significant lower plaque index value at 3 and 6 months than stainless steel crowns, but they had similar gingival index results. According to the results of the questionnaire applied to the parents, the prefabricated zirconium crowns had a statistically significantly higher satisfaction score than the stainless steel crowns. As a result, it was determined that prefabricated zirconium crowns performed as well as stainless steel crowns in terms of clinical and radiological success, and that parents were more satisfied. With these advantages of prefabricated zirconium crowns, it will be feasible to determine if stainless steel crowns will outperform stainless steel crowns in terms of clinical and radiographic success, but only through comprehensive in vitro and in vivo investigations with longer follow-up periods.