Elit atletlerde uyku kalite düzeylerinin belirlenmesi ve performansa olan etkisinin incelenmesi
Determination of sleep quality levels and examinationof their effects on performance in elite athletes
- Tez No: 879859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK CEM AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Utku DUMAN, Elit Atletlerde Uyku Kalite Düzeylerinin Belirlenmesi ve Performansa Olan Etkisinin İncelenmesi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Zonguldak, 2024. Araştırmanın amacı, elit atletlerde uyku kalitesinin belirlenmesi ve bu kalitenin performans üzerindeki etkilerinin çeşitli değişkenlerle incelenmesidir. Çalışmaya ortalama yaşları 20.99 olan toplam 107 elit atletizm sporcusu katılmıştır. Veri toplama sürecinde Kişisel Bilgi Formu ile Uykululuk Ölçeği (Epworth Uykululuk Ölçeği EUÖ) ve Uyku Kalite İndeksi (Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi PUKİ) kullanılmıştır. Tüm veriler SPSS 28.0 paket programında analiz edilmiş, aritmetik ortalamalar ± standart sapma olarak sunulmuş ve kategorik veriler sıklık ve yüzde (%) olarak ifade edilmiştir. Normal dağılım göstermeyen ikili grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, üç veya daha fazla grubun karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, elit atletizm sporcularının uyku kaliteleri (PUKİ=6.28±2.56) ve uykululuk halleri (EUÖ=6.75±4.43) genel olarak iyiye yakın düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Utku DUMAN, Determination of Sleep Quality Levels and Examination of Their Effects on Performance in Elite Athletes, Zonguldak Bülent Ecevit University, Institute of Health Sciences, Physical Education and Sports Department Master's Thesis, Zonguldak, 2024. The aim of this study is to determine the sleep quality in elite athletes and to investigate the effects of this quality on performance with various variables. A total of 107 elite track and field athletes, with an average age of 20.99, participated in the study. Personal Information Form, Epworth Sleepiness Scale (EUÖ), and Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKİ) were used in the data collection process. All data were analyzed using SPSS 28.0 software package. Mann-Whitney U test was used for the analysis of data that did not show normal distribution for comparing two groups, and Kruskal-Wallis test was used for comparing three or more groups. According to the research results, the sleep quality (PUKİ=6.28±2.56) and sleepiness levels (EUÖ=6.75±4.43) of elite track and field athletes are generally close to good.