Rijit ve kinezyo bantlama tekniklerinin düşük ayağı bulunan inmeli bireylerde fiziksel performans, yürüyüş ve fizyolojik harcama indeksi üzerine anlık etkisinin incelenmesi
Investigation of the immediate effect of rigid and kinesio taping techniques on physical performance, gait and physiological cost index in stroked individuals with foot drop.
- Tez No: 879860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE AYDOĞAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Düşük ayağı bulunan inmeli bireyler fiziksel performans düşüklüğü ve yürüyüş problemleri yaşamaktadırlar. Fizyolojik enerji tüketimleri de denge ve yürüyüş problemlerinden dolayı artmaktadır. Bu çalışmanın amacı düşük ayağı bulunan inmeli bireylerde rijit ve kinezyo bantlama tekniklerinin fiziksel performans, yürüyüş ve fizyolojik harcama indeksi üzerine anlık etkisini araştırmak, aynı zamanda bu yaklaşımların birbirlerine üstünlüğünün olup olmadığını incelemektedir. Çalışmaya hemorajik veya iskemik inme tanılı yaş ortalaması 57,97 olan 40 birey dahil edildi. Bireyler Rijit Bantlama Grubu (n=20) ve Kinezyo Bantlama Grubu (n=20) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışmaya katılan bireylerin fiziksel performansları tek ayak üzerinde durma testi, zamanlı kalk ve yürü testi (ZKYT) ve 5 kez sandalyeye otur kalk testi (5SOKT) ile, yürüyüş hızları 10 metre yürüme testi ile ve yürüyüşün yürüyüşün zaman mesafe karakteristikleri pudralı zeminde yürüyüş analizi ile değerlendirildi. Fizyolojik harcama indeksi (FHİ), 6 dakika yürüme testi (6DYT) sonuçları ile hesaplandı. Değerlendirmeler aynı fizyoterapist tarafından bantlama öncesi ve sonrası 45 dakika ara verilerek kaydedildi. Yapılan istatiksel analiz sonucunda her iki grupta da bantlama sonrası bantlama öncesi değerlere göre fiziksel performans, denge, yürüyüş hızı ve yürüşün yürüyüşün zaman mesafe karakteristiklerinde istatiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0,05). Her iki grubu tüm değerlendirme parametreleri açısından karşılaştırdığımızda istatiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi (p>0,05). Bu çalışma sonucunda rijit ve kinezyo bantlamanın düşük ayağı bulunan inmeli bireylerde anlık olarak etkili olduğu görüldü. Grupları karşılaştırdığımızda her iki bantlama yönteminin de benzer etkiler oluşturduğu saptandı. Düşük ayağı bulunan inmeli bireylerin rehabilitasyon programına düşük ayağa yönelik rijit veya kinezyo bantlama uygulamalarının eklenmesinin akut olarak olumlu yönde etkileyebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Stroke individuals with foot drop experience poor physical performance and walking problems. Physiological energy consumption also increases due to balance and walking problems. The aim of this study is to investigate the immediate effects of rigid and kinesio taping techniques on physical performance, gait and physiological cost index in stroke individuals with foot drop, and also to examine whether these approaches are superior to each other. The study included 40 individuals with hemorrhagic or ischemic stroke with a mean age of 57.97 years. Individuals were divided into two groups: Rigid Taping Group (n=20) and Kinesio Taping Group (n=20). The physical performances of the individuals participating in the study were evaluated with the one leg standing test, timed up and go test (TUG) and the five-repetition sit-to-stand test (5STST), their gait speed was evaluated with the 10 meter walk test, and the parameters of the gait were evaluated with gait analysis on powdered ground. Physiological cost index (PCI) was calculated with 6 minute walk test (6MWT) results. The evaluations were recorded by the same physiotherapist with a 45-minute break before and after taping. As a result of statistical analysis, a statistically significant difference was found in physical performance, balance, gait speed and the time-distance characteristics of gait in both groups after taping compared to pre-taping values (p0.05). When we compared both groups in terms of all evaluation parameters, no statistically significant difference was seen (p>0.05). As a result of this study, rigid and kinesio taping were found to be immediately effective in stroke individuals with foot drop. When we compared the groups, it was found that both taping methods produced similar effects. We think that the addition of rigid or kinesio taping applications for the foot drop to the rehabilitation program of stroke patients with low foot may have a positive acute effect.