Elit atletlerde egzersiz bağımlılığı ve tutku düzeyi ile performans arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between exercise addiction and passion level and performance in elite athletes
  1. Tez No: 773463
  2. Yazar: ERCAN AYILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM CİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yapılan çalışmada elit atletlerin egzersiz bağımlılıkları ve tutku düzeyleri ile performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 214 erkek (X̄yaş=23,30±3,99), 140 kadın (X̄ yaş=22,73±3,87) olmak üzere toplam 354 sporcu katılmıştır. Çalışma ilişkisel tarama modelindedir. Verilerinin analizi için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımını tespit etmek için çarpıklık ve basıklık analizi yapılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edildikten sonra T-Testi, F One Way Anova testi, Pearson Korelasyon ve Basit Doğrusal Regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between exercise addiction and passion levels of elite athletes and their performance. A total of 354 athletes, 214 male (X̄ age=23.30±3.99) and 140 female (X̄ age=22.73±3.87), participated in the study. The study is a relational survey model. SPSS 22.0 software was used for data analysis. Skewness and kurtosis analyses were performed to determine the normality distribution of the data. After determining that the data were normally distributed, T-Test, F One Way Anova test, Pearson Correlation and Simple Linear Regression analysis were performed.